TURNAYI GÖZÜNDEN VURMAK

Çoğu kişinin her hafta düşündüğü şey nedir? ‘’Bu hafta loto bana çıksa neler yapardım neler…’’ diye düşünmek tabi ki de. ‘’Şöyle son model bir araba alır gezerdim, İki tane ev alır birisini kiraya verirdim, dünya turuna çıkardım, bir iş kurardım sermayemi ikiye üçe katlardım ve ya ömür boyu çalışmaya ihtiyacım olmazdı o para bütün sülaleme yeterdi…’’ diye de düşünür insan loto çıkmayınca da. Ama loto kazanınca hayat gerçekten düşünüldüğü gibi güzel mi oluyor acaba?

            Hiç loto kazandıktan sonra aklına sermayeyi tüketip parasız kalmak gelir mi insanın aklına? Gelse de kötü düşünmek istemez insan. Fakat bu içler acısı durumu yaşayan bir sürü loto zengini, daha doğrusu eski loto zengini vardır. Peki bu insanlar neler yaptılar da milyon TL’lerini tüketebildiler?

            Zamanında Edirne’nin Süloğlu ilçesinde hamallık yapan Fuat Ö. isimli vatandaş karısı ve tek çocuğu ile birlikte bir gecekonduda yaşarken turnayı gözünden vurup milyoner olmuştur. Buraya kadar her şey peri masalı gibi geliyor ama daha sonrasında Fuat Ö.’nün yaşadığı olaylar hiç de iç açıcı değildir.

            Önce lüks bir ev ve otomobil alan Fuat Ö’nün daha sonra talihsizlik başını bırakmadı. Mafyaya kazandığı sermayenin bir kısmını kaptıran Fuat Ö. Eski patronu tarafından da dolandırılıp kazandığı ikramiyenin yarısı kadar bir meblağı kaybettiği komşuları tarafından söyleniyor. Bir arkadaşına şöyle dediği söyleniyor: ‘’Para bana huzur getirmedi. Sürekli sıkıntılı işler beni buluyor. Çıkmasa daha mutluydum…’’ Babası ve kardeşine birer daire alıp etrafını mutlu etmeye çalıştı, mahalleliye et dağıttı, fakat o mutluluktan kendisine pay bulamadı. Kendisi için büro kiralayan Fuat Ö. birkaç defa büroda tehditlere ve silahlı saldırıya uğradığı iddia edildi. Kendisini korumaları için de başka bir mafyanın adamlarına da para verdiği iddialar arasında. Fuat Ö. siroz hastalığından kaldırıldığı hastanede vefat etti. 11 milyon TL’lik ikramiye kazanan Fuat Ö.’nün zenginliği sadece üç yıl sürdü.

            1990 yılında Milli Piyango’yu kazanan Adanalı Cem P. Adlı vatandaş da sermayesini kaybeden bir diğer eski Piyango zengini. Parayı kazanınca emlak işine girip dükkânı batırmıştır. Lotoyu kazandıktan altı sene sonra oğlunu trafik kazasında kaybeden Cem P. “Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi. Kazandığım ikramiyeyle emlak işine girdim. Ardından iflas ettim. İşlerim bir dönem çok iyi gitti ancak hiç tanımadığım kişiler, akrabam olarak karşıma çıktı. Her şeyimi kaybettikten sonra şimdi yüzüme bakan yok. Yuvam dağıldı. Geriye emekli maaşım kaldı. Keşke o bileti almasaydım da o para çıkmasaydı.” ifadelerini kullandı.

            2005 yılında çeyrek biletle ikramiye kazanan Erzurumlu Ahmet B.’nin hayatı da ikramiye kazandıktan sonra birden değişmişti. Uzun süredir işsiz, dokuz çocuk babası Ahmet B. çeyrek ikramiyeyi aldıktan sonra ilk iş olarak kendisine bir peruk aldı. Daha sonra İstanbul’a yerleşen talihli eşini de boşayarak kendisini gece hayatına verdi. Bir süre sonra barda tanıştığı bir kadınla, kadının kendisinden beş aylık hamile olduğunu iddia etmesi sonucu evlendi. Kazandığı ikramiyeyi kısa süre içinde bitiren ve borç batağına batan Ahmet B. eski eşine gidip onun üzerine yaptığı gayrimenkulleri satmasını ve parasını kendisine vermesini istedi. Doğal olarak eski eşi onun bu isteğini reddetti. Saat 23.00 sularında banyoya giren talihliden uzun süre ses çıkmayınca endişelenen kızı kapıyı kırdığında onu kalorifer borusuna asılı olarak buldu.

            Sonu hazin biten birçok loto zengini hikâyesi bulunmaktadır. Loto sayesinde turnayı gözünden vuran insanların hazin sonla biten hikâyelerinin birçoğu parayı har vurup harman savurmaktan ve ya o kadar parayı ne yapacağını bilemeyip parayı ona buna kaptırmaktan dolayı gerçekleşmiştir. İnsan parayı bulduktan sonra mı kendini değiştirir, yoksa emek göstermeden kazanılan sermaye mi uğursuzluk getirir merak konusudur.

Top