Türk Sinemasındaki Kitap Uyarlamaları

Türk Edebiyatı’ndan Yeşilçam’a aktarılmış birçok eserden sadece birkaçını sizler için derledik.

Anayurt Oteli – Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan tarafından kaleme alınan ve yazarın ikinci romanı olan Anayurt Oteli, 1973 yılında yayınlandı. Türk edebiyatının unutulmaz yapıtlarından sayılan bu roman, sinemaya uyarladığı zaman da büyük bir beğeni topladı. Kitabın ana karakteri Zebercet, otelde yazıcı olarak çalışan ve dış dünyayla bağlantısı büsbütün kopuk bir adamdır. Ancak Zebercet’in  yaşamı otele kalmaya gelen bir kadın ile değişir. Kitap 1986 yılında Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden olan Ömer Kavur tarafından çekilmiştir.

Susuz Yaz – Necati Cumalı

Susuz Yaz, Necati Cumalı tarafından yazılan bir öykü kitabıdır. Kitaptaki öykülerin çoğunluğu gerçek hikâyelerden meydana gelmektedir. Ayrıca kitap adını içinde geçen bir öyküden almaktadır. Çok yönlü bir yazar olan ve hemen her türde eser veren Necati Cumalı, bu kitabında İzmir’in Urla ilçesindeki anılarını aktarmaktadır.

Toprak savaşı, su kavgası, köy halkı arasında yaşanan çekememezlik gibi olay örgüsünün anlatıldığı kitabın içindeki en dikkat çekici öykü de aynı isimle sinemaya uyarlanmıştır. Bu uyarlama 1963 yılında Metin Erksan tarafından yapıldı. Ayrıca Susuz Yaz, Türk sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilir. 

Vurun Kahpeye – Halide Edip Adıvar

Vurun Kahpeye, Halide Edip Adıvar kaleminden çıkan ikinci romandır. Bu kitap 1926 yılında yayınlandı. Halide Edip, romanında o günleri okuyucuya yansıtmaktadır. Milli Mücadele döneminde geçen romanda, Aliye adında bir öğretmenin bir kasabaya tayini çıkar. Vatan hainliği ve vatanseverlik gibi konulara da değinen eser, Halide Edip Adıvar’ın en önemli eseri sayılır. Birkaç kez sinemaya uyarlanan kitap ilk olarak 1949 yılında beyazperdeye taşındı ve yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad yaptı.

Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş

Bir şaheser olan Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş’a, Yunus Nadi Roman Ödülünü kazandıran, bir kitaptır Gölgesizler. Düşle gerçeğin bir birine karıştığı, gerçeklik makasının kırıldığı, buram buram edebiyat kokan, zaman-mekân ilişkisini yerle bir eden bir eserdir. 1993 yılında yayınlanan Gölgesizler, hem köy hem de şehir olmak üzere iki farklı yerde geçer. Anadolu insanının kaderini dile getiren kitap, soluksuz okuyacağınız bir kurguya sahiptir. Kitap 2008 yılında yönetmen Selçuk Yöntem tarafından sinemaya uyarlandı.

Selvi Boylum Al Yazmalım – Cengiz Aytmatov

Esasında birçok insanın böyle bir kitabın varlığından bihaber olduğunu düşünüyorum. Genellikle filmiyle bildiğimiz Selvi Boylum Al Yazmalım kitabı, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov tarafından 1970 yılında yayınlandı. Aytmatov’un kitaplarına bakıldığında edebi değeri, kullandığı dil, yaşadığı coğrafyanın esintilerini yansıtması muhteşemdir. Ustaca kurguladığı bu eserinde de kalemini konuşturan Aytmatov, Selvi Boylum Al Yazmalım ile unutulmaz bir aşk hikâyesine imzasını atmaktadır. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz‘ın yaptığı film 1977 yılında çekildi.

Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz

Rıfar Ilgaz’ın kaleminden çıkan ve dergilere yazılan öykülerle başlayan Hababam Sınıfı’nın maceraları bir seri halinde okuyucuyla buluştu. 1957 yılından itibaren kitaplaştırılan Rıfat Ilgaz satırları, her yaştan Türk insanının severek okuduğu bir seri olmuştur. Hababam Sınıfı Baskında, Hababam Sınıfı Uyuyor, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı isimli kitaplar da serinin diğer sayılarını oluşturmaktadır.1975 yılında gösterime giren Hababam Sınıfı’nın yönetmenliğini usta yönetmen Ertem Eğilmez yaptı.

Görsel

Top