Tim Burton’ın Büyülü Evreni

İngiliz yazar Roald Dahl’ın 1964 yılında yayınlanan Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı çocuk kitabı 1971 yılında “Willy Wonka & The Chocolate Factory” adıyla Mel Stuart tarafından sinemaya uyarlanmıştı. Gene Wilder’ın başrolünde oynadığı ve Willy Wonka’yı canlandırdığı film 2005 yılında ünlü yönetmen Tim Burton tarafından tekrar beyazperdeye aktarıldı.

Daha önce Hayalet Süvari (1999), Ed Wood (1994) ve Makas Eller (1990) gibi filmlerde de Tim Burton’la beraber çalışan Johnny Depp, Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nda Willy Wonka’yı canlandırıyor. Dünyanın en iyi çikolatalarını üreten Willy Wonka rakiplerinin casuslar göndererek gizli tarifleri öğrenmeleri sonucu bütün işçilerin işlerine son verir ve fabrikayı kapatır.Ancak fabrika içinde işçiler olmadan gizemli bir şekilde üretime devam etmektedir.

Willy Wonka bir duyuru yaparak çikolataların içindeki altın biletleri bulan 5 çocuğun fabrikayı gezebileceğini ve hayat boyu istedikleri kadar çikolata yiyebileceklerini ilan eder.Ayrıca son kalan çocuğa büyük bir ödül de verileceğini söyler. Bunun üzerine tüm çocuklar altın bileti bulup fabrikayı gezme şansını elde etmek için çikolata almaya başlarlar.Ancak Charlie Bucket’ın ailesinin durumu iyi değildir ve senede yalnızca doğum gününde bir tane çikolata yeme hakkı vardır.Ailesi Charlie’ye doğum gününden önce çikolata alır ancak altın biletin çıkmamasıyla Charlie ve ailesi hayal kırıklığına uğrar.

Zamanla diğer biletler bulunur ve geriye yalnızca bir adet bilet kalır. Çikolata satışlarının artmasıyla insanların diş çürüğü şikayetleri de artar. Charlie’nin babasının çalıştığı diş macunu fabrikası ise satışların artması sonucunda işçilere zam yapmak yerine fabrikayı modernleştirmeye ve işçileri işten çıkarmaya karar verir. Bunun sonucunda zaten yoksul olan aile daha da yoksullaşır. Charlie’nin büyükbabası ise son parasını çikolata alması için Charlie’ye verir.Alınan yeni çikolatadan da altın bilet çıkmaması ve son biletin bulunduğu haberi tüm umutları tüketmişken Charlie yolda tesadüfen bulduğu 10 dolarla bir çikolata satın alır.Sonunda altın bileti bulan Charlie ailesine koşar,biletin bulunmasına en çok sevinen ise geçmişte Wonka’nın fabrikasında çalışmış olan büyükbabasıdır. Ancak Charlie ailesinin paraya daha çok ihtiyacı olduğunu ve altın bileti satmaları gerektiğini söyler.Ailesi ise Charlie’yi fabrikaya gitmeye ikna eder ve büyükbasıyla birlikte yola koyulurlar.

Roald Dahl’ın kendi çocukluğundan esinlenerek yarattığı diğer 4 çocuk karakter fabrikaya girdiklerinde hırslarına yenik düşerler ve birer birer elenirler.Geriye sadece Charlie kaldığında ise Wonka bir asansörle Charlie’nin evine gider.Büyük ödül olarak fabrikayı kazanan kişiye yani Charlie’ye devrettiğini açıkladığında Charlie ailesinden ayrılamayacağını söyler.Wonka bunun mümkün olmadığını ve fabrika ile ailesi arasında bir seçim yapması gerektiğini söyler.Willy Wonka karakterinin “aile” kelimesini söylerken kekelemesi ve filmde geriye gidişlerle anlatılan geçmişi aile kavramına Charlie kadar bağlı olmadığını ortaya çıkarır.Charlie’nin ailesini seçmesi üzerine Wonka’nın işleri kötü gitmeye başlar.Bir süre sonra ayakkabı boyacılığı yapmaya başlayan Charlie, Wonka’yla karşılaşır.Aralarında geçen konuşma sonrası Willy Wonka uzun yıllardır görmediği babasının yanına gider ve ikili birbirlerine sarılır.Wonka Charlie’ye fabrika teklifini yinelediğinde ise Charlie aile şartını yineler ve bundan böyle Willy Wonka Charlie’nin ailesine dahil olur.

Tim Burton hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden kendine has üslubuyla sinemada kendine bir yer ediniyor.Fantastik öğeleri ve müzikleriyle dikkat çeken Charlie’nin Çikolata Fabrikası Johnny Depp’in başarlı performansıyla da birleşerek izleyiciler için farklı bir sinema deneyimi sunuyor.

Filmle İlgili Bilgiler

– Veruca Salt karakterinin üstüne sincapların atladığı sahne için 40 sincap 10 hafta boyunca eğitildi.

– Nestlé film için 1850 adet gerçek çikolata gönderdi.

– Filmde ağaçlardaki lolipoplar, dev pembe şeker kamışları ve dev nane şekerleri gerçekten şekerden yapılmıştı.

– Tim Burton’ın 1989 yılında çektiği Batman filminde Joker karakterinin ürettiği “Smylex” adlı zehirli gaz, Charlie’nin babasının çalıştığı “Smilex” adlı diş macunu firmasıyla isim benzerliği taşıyor.

– Filmin uyarlandığı kitabın yazarı Roald Dahl çocukluğunda açgözlü, şımarık ve bilgisiz çocuklardan ve televizyondan nefret ediyordu.Yazar kitaptaki Augustus, Veruca, Violet ve Mike adlı çocuk karakterleri kendi çocukluğundan esinlenerek oluşturdu.

– Filmdeki ağaçlar ve çiçekler benzeri çikolatadan yapılmış dekorlar İngiltere’de Choccywoccydoodah adlı çikolata mağazasında üretildi.Mağaza daha sonra üretilen ürünlerin bir kısmını filmin yayınlanmasından sonra satışa çıkardı.

– Charlie’nin yatak odasının duvarında daha önce yediği bütün Wonka çikolatalarının paketleri vardı.

– Willy Wonka’nın kayığı gerçekten inşa edildi ve yapımı 20 hafta sürdü.

– Willy Wonka fabrikasını ilk açtığında bir makasla kurdele keser.Kurdeleyi kestikten sonra arkasına dönüp ellerini iki yana açtığı sahne yine Johnny Depp’in oynadığı ve aynı zamanda bir Tim Burton filmi olan “Makas Eller (1990)” filmine bir göndermedir.

– Britanya Eşitlik Kuralları’na göre çocuklar en fazla 4,5 saat çalışabildiği için filmin çekimleri 6 ay sürdü.

Top