Tam bir aile şirketi: Warren çifti

Edward “Ed” Warren Miney ve Lorraine Rita Warren ABD’li ”hayalet avcıları” ve yazarlar. Edward, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nde polis memuru iken kendini demonolojist, yazar ve öğretim görevlisi olarak eğitmiştir. Eşi Lorraine ise kocası ile birlikte çalışmakta, durugörü ve medyum olarak bilinmektedir. Bunlar alışılagelmiş mesleklere benzemiyorlar, Amerikalılar için bile öyle. Bu nedenle de zamanında oldukça fazla ”geyik muhabbeti” dönmüş üzerlerinde, fakat kilisenin de desteğiyle hatrı sayılır bir inanan kitlesi de inşa etmeyi başarmışlar.

Çift; Dave Considine, Lou Gentile ve yeğenleri John Zaffis dahil olmak üzere birçok demonolojisti bu konuda eğitmişti. Ayrıca Lorraine, damadı Tony Spera’nın da yardımıyla Monroe’daki evlerinin arkasında eşi Edward ile birlikte kurduğu The Warren’s Occult Museum adlı müzeyi hala işletmektedir. Çift, inceledikleri vakalarda topladıkları büyülü olduklarını düşündükleri nesneleri burada sergilemektedir.

1952’de Warren çifti New England’da en eski hayalet avcılığı grubu olan New England Society for Psychic Research grubunu kurdu. Öyle gelen her vakayı da paranormal olarak kabul etmediler aslında. O dönemdeki bilimin tüm imkanlarını kullanıp, herkesçe kabul edilebilecek mantıklı açıklamalar yapmak için uğraştılar. Bu nedenle de değerlendirdikleri ihbarların çoğunu ”normal” sebeplere bağladılar. Ama bazıları ise gerçekten normal değildi.

Warren çifti paranormal olaylar ve hayalet avcılığı ile ilgili çok sayıda kitap yazmıştı. Bu kitapların hiçbiri henüz dilimize çevrilmedi ama ana dilinden okumak isterseniz inceleyebilirsiniz. Kitapları bir yana, onların ismini daha çok hikayelerinden yola çıkılarak senaryolaştırılmış filmlerinden duyduk.

The Haunted ,1991’de Smurl ailesinin başından geçtiği iddia edilen olaydan esinlenilerek The Haunted adlı televizyon filmi çeklildi. Filmin senaryosunu Robert Curran, Jack Smurl, Janet Smurl, Ed Warren ve Lorraine Warren yazdı. Oyuncu kadrosunda Jack Smurl rolüyle Jeffrey DeMunn ve Janet Smurl rolüyle Sally Kirkland yer alıyor.

The Haunting in Connecticut, 1986’da Snedeker ailesinin başından geçtiği iddia edilen olay, 2009 yapımı Lanetli Ev adlı filme uyarlandı.

The Conjuring, James Wan’in yönettiği 2013 yapımı Korku Seansı filminde Ed Warren rolünü Patrick Wilson ve Lorraine Warren rolünü Vera Farmiga oynuyor.

Annabelle, 2014 yapımı Annabelle adlı film, küçük bir kızın ruhu tarafından ele geçirildiği Annabelle isimli oyuncak bebeğin hikayesini anlatıyor. Film The Conjuring filminin yan ürünü gibidir. Aslında, film Annabelle’in gerçek hikayesini anlatmak yerine film yapımcıları tarafından kurgulanmış başka bir olayı anlatıyor.

The Conjuring 2, James Wan’in yönettiği 2016 yapımı Korku Seansı 2 filminde Ed Warren rolünü Patrick Wilson ve Lorraine Warren rolünü Vera Farmiga oynuyor.

Şu bilgiyi de eklemeden konuyu bitirmemek lazım. Rivayete göre, Ed Warren’ın bir vasiyeti vardı: Öldükten sonra peri masallarıyla ün salmış 1700lerden kalma bir mezarlığa gömülmek. Ailesi bu vasiyete uyarak onu bu mezarlığa defnetmişler. İşin ilginç yanı, bu mezarlık 2006 yılın kadar çevresinde yaşayan insanların gördükleri garip varlıklarla ünlenmiş. Ed Warren oraya gömüldükten sonra bu varlıklar ortadan kaybolmuş. Onun öldükten sonra bile mesleğine devam ettiği var sayılıyor.

Top