SİNEMASEVERLERİN ADRESİ: TEPEBAŞI

Tepebaşı Belediyesi ve Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği işbirliğinde Yaşam Köyü’ndeki Art Colony’nin açılışı, 29 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Eskişehir Sinema Günleri etkinliği ile taçlandırılacak.

22 Mayıs 2019 tarihinde kaybettiğimiz usta yönetmen ve mücadele insanı Yavuz Özkan’ın filmlerinden, yazılarından ve projelerinden örneklerin bir araya getirildiği  “Hayal, Tutku ve Mücadele” başlıklı sergi aynı zamanda Katadrom Art Colony’nin açılış etkinliği olarak tasarlandı. Art Colony’nin, Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü’ndeki binasında 30 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’te açılacak sergi, ocak sonuna kadar ziyaret edilebilecek. 30 Kasım’daki sergi açılışında ve 30 Kasım akşamı saat 19.00’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacak anma töreninde, Yavuz Özkan’la çalışmış oyuncular, yönetmen ve sinemacı dostları, Z1 Film Atölyesine katılmış öğrencileri ve aile üyeleri de hazır bulunacak.

Yavuz Özkan Sanatçı Kolonisi

Yavuz Özkan’ın, yıllar önce arazisini satın alıp, planlarını çizip büyük emeklerle kurduğu Sanat Kolonisi, Dünya Sanatçılar Kolonisi ağına girmiş bir proje. Gerek ismi, gerekse hedefleriyle Katadrom Art Colony’yle büyük benzerlik gösteren ve Yavuz Özkan’ın sonraki film projeleri ve çeşitli sebeplerle yarım bırakmak zorunda kaldığı ancak asla vazgeçmediği Sanat Kolonisi projesinin görselleri ve belgeleri de, serginin önemli parçaları arasında yer alacak.

Film Gösterimi ve Anma Töreni

Tepebaşı Belediyesi ve Katadrom Art Colony işbirliğinde 29 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Eskişehir Sinema Günleri etkinliği gerçekleştirilecek. Film günlerinde; Yavuz Özkan’ın klasikleşmiş filmleri ile son dönem Türkiye sinemasının ödüllü bazı filmleri ve Changing Perspectives kısa film seçkisi yer alacak. Art Colony, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve Özdilek Sanat Merkezlerinin sinema salonlarında gerçekleştirilecek film günlerinin katılımcıları arasında, Güven filmiyle Sefa Özkan, Beginner filmiyle Burçak Üzen, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’yla Çiğdem Vitrinel, Renkli Balık animasyonuyla Burhan Gün gibi isimler de yer alacak.

Eskişehir Sinema Günleri’nin gösterim programı ise şöyle:

29 Kasım Cuma

Özdilek Sanat Merkezi

Saat: 12.00 – Farklı Perspekti‑er Film Seçkisi (Changing Perspectives Film Selection)

Saat: 14.00 – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Saat: 16.00 – Hayal Kurma Oyunları

30 Kasım Cumartesi

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi

Saat: 12.00 – Bir Erkeğin Anatomisi

Saat: 14.00 – Güven

Saat: 19.30 – Yengeç Sepeti

1 Aralık Pazar

Özdilek Sanat Merkezi

Saat: 12.00 – Beginner

Saat: 15.00 – Maden

Katadrom Art Colony (Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü)

Saat: 18.00 – Çark

2 Aralık Pazartesi

Katadrom Art Colony (Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü)

Saat: 16.00 – Renkli Balık: Yeni Dünyalar Kaşifi

Saat: 18.00 – Mommo: Kız Kardeşim

Top