Sevilla’nın Fethi

Şanlı bir tarihin yazıldığı gündür 16 Eylül 1970. Bir tarafta Anadolu’nun bağrında kurulmuş henüz beş yıllık yeni ekip Eskişehirspor, diğer tarafta İspanya’nın en prestijli takımlarından, yılların takımı Sevilla, dönemin Avrupa Kupası olan Fuar şehirleri kupası son otuz iki turunda karşı karşıya…

 İlk maç İspanya’da Sevilla’nın 1-0’lık üstünlüğüyle sona ermişti. Ve tarih 16 Eylül 1970, yer Eskişehir eski Atatürk Stadyumu, rövanş maçı oynanıyor. Mümin, İlhan, Abdurrahman, Kamuran, İsmail, Süreyya, Doğan, Nihat, Fethi, Halil, Ender ilk on biriyle Eses maça çıkıyor. İlk yarıda ortada geçen silik denilebilecek bir futbol oynanıyor. İkinci yarıda Eses turu geçmek için bastırıyor fakat istediği golü bir türlü bulamıyor.

 Kahretsin! Dakika 77, Sevilla bir kontra atakla bir gol buluyor ve totalde 2-0’lık üstünlükle turu garantiliyor gibi gözüküyor. Eses tribünleri umutsuz, napalım buraya kadarmış diyor ve stadyum maç bitmeden yavaş yavaş boşalmaya başlıyor. Bir umutla gelen Eskişehirliler evlerinin yolunu tam evlerinin yolunu tutacakken… O da ne!.. Fethiii Fethiii Fethii!!! Sahneye Fethi çıkıyor ve 78. dakikada gole golle cevap veriyor. Skor 1-1 oluyor fakat total skor 2-1 olduğundan Eses’in turu geçmesi için yeterli değil. Ama maç bir anda enteresan bir durum alıyor, herkes tekrar umutlanıyor ve Eses, Sevilla’yı abluka altına alıyor. Çok değil, sadece beş dakika sonra dakika 83’te bir kez daha Fethiii! Atatürk Stadyum’unda Eses 2-1 öne geçiyor ve total skor 2-2 oluyor. Ne olduğunu anlamayan Sevilla oyuncuları afallıyor, denge gelen skor onları strese sokuyor.

Maçın son dakikaları, panik halindeki Sevilla savunma yapıyor. Eses bastırıyor. Herkes tur için çok ümitli. Fakat bir gol daha lazım… Fethi üçüncü kez sahneye çıkıyor. Bu bir mucize olsa gerek! Kaptan Fethi, az sayıda olan kafa gollerinden birini atıyor. Hat-trick yapan Kaptan gerçekten de şapkadan tavşan çıkarıyor. Eskişehirspor maçta 3-1 totalde 3-2 skorla Sevilla’ya üstünlük kurmuş durumda. Tribündeki herkes coşkulu bir şekilde turu bekliyor.

Ve son düdük geliyor, maç bitiyor! Tur Eses’in. Eskişehir Atatürk Stadyumu’nda bir tarih yazılıyor. Ne olduğunu anlayamadan gol yağmuruna Sevilla adeta 3871 kilometre yol gelerek Porsuk’ta boğuluyor. Maça gelemeyen Eskişehirsporlular formalarını giyiyor, sokağa dökülüyor. Eskişehir’de bayram havası var. Basın, Türkiye, Dünya, herkes Eses’in bu mucizevi galibiyetini konuşuyor. ”İlk golde Atatürk Stadyumu, ikinci golde Eskişehir, üçüncü golde Türkiye ayağa kalktı!” diyor biri, ”..bir ara maçı yöneten Alman hakem durdu ve muhteşem Eskişehirspor seyircisini ve onların şefi Amigo Orhan’ı izlemekten kendini alamadı.” diyor diğeri…

Görsel

Top