Sanat Dünyası İçin 2019

Bir yılı daha geride bırakırken sanat dünyamızda neler olup bittiğine dair birkaç olayı hatırlatmak istedik.

Edebiyat açısından epey verimli bir yıl geçirdik. Sabahattin Ali kitaplarının telif süreleri dolmuş olduğundan birçok yayınevi kitapları tekrar bastı. Ocak ayında iki büyük yayınevimiz Ötüken ve Kırmızı Kedi iki özel baskıyı okurlarla buluşturdu. Ötüken Neşriyat 55. kuruluş yıllarına özel olarak tasarladığı Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtlar adlı eserini 3000 adetle sınırlı olarak tekrar bastı. Kırmızı Kedi ise  Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal adlı özel baskı eserini 1881 adetle sınırlandırdı.

Yılın en çok satın alınan kitabı ise İlber Ortaylı’nın Kronik Kitap’tan çıkardığı Bir Ömür Nasıl Yaşanır kitabı oldu.  2019 Nobel Edebiyat Ödülü ise tartışmalar arasında Peter Handke’ye gitti.

Ünlü şairimiz Küçük İskender’i kaybetmenin hüznünü ise birlikte yaşadık.

Müzikten  bahsedecek olursak Billie Eilish’in dünya müzik piyasasına damga vurduğunu söylersek yanılmış olmayız sanıyoruz. Spotify’da tüm dünyada en çok dinlenen albüm oldu. Ülkemizde en çok dinlenen sanatçı ise geçen yılki yerini koruyan Ezhel oldu.

Ozan Arif’in bağlama sesi ebediyen kulaklarımızda kalacak…

Sinemada Ali Atay ve Haluk Bilginer koltuklarımızı kabarttı. Haluk Bilginer 47.Emmy Ödülleri’nden Şahsiyet  dizisindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle döndü. Ali Atay ise Amerika’da gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali’nde yine aynı kategorideki ödülünü aldı.

2019’da iki film kadrolarıyla epey ses getirdi. Bunlardan ilki yıllar sonra Tarantino’yu yönetmen koltuğuna oturtan Bir Zamanlar Hollywood’da olurken bir diğeri Netflix için çekilen The Irishman oldu. Her ikisi de beklentiyi çok yükselttiği için midir bilinmez ancak birçok eleştiriye maruz kaldı.

Ülkemizde en çok izlenen yerli film başrolünde Aras Bulut İğnemi’nin oynadığı 7. Koğuştaki Mucize oldu.

2019’un En İyi Film Oscar’ı Green Book filmine gitti.

Ayşen Gruda, Gülriz Sururi,Yalçın Menteş, Artaç Arman, Eşref Kolçak ve Süleyman Turan gibi usta isimler ise maalesef aramızdan ayrıldı.

Şehrimize gelince….

*2 Mart günü ülke basınına Eskişehir’deki bir bilet kuyruğu fotoğrafı düştü. Bu yoğunluğun sebebi 9-10 Mart tarihlerinde tekrar sanatseverlerle buluşacak olan Senforock konseri için Eskişehirliler yüzlerce metre kuyruk oluşturmasıydı. Birçoğumuz bu konser için bilet bulamamış olsak bile 22 Haziran’da gerçekleştirdikleri 20.000 kişilik açık hava konseriyle gönlümüzü aldılar.

*Dünyaca ünlü Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates imzasını taşıyan OMM-Odunpazarı Modern Müze görkemli bir törenle açıldı ve açıldığı günden beri binlerce misafir ağırladı.

*Festivaller yine alışık olduğumuz şekilde verimli ve eğlenceliydi. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi tarafından gelenekselleştirilen Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 13. sü düzenlendi. Odunpazarı Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ‘Ahşabın Sesi’ konseptli 5. Ahşap Heykeller Festivali’yle birçok sanatçıyı ve katılımcıyı şehrimizde ağırladık. Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen Tiyatro Festivali’yle birçok oyun izleyiciyle buluştu.

*Her Mayıs’ta olduğu gibi büyük bir heyecanla Bizim Yunus’u andık…

*Müzelerimizde her zamanki gibi bilet kuyrukları oluştu.

*Her yılki gibi bu yıl da Eskişehir Şehir Tiyatroları hemen her oyununu kapalı gişe oynadı.

*Odunpazarı Belediye Tiyatrosu yeni oyunlarla her hafta salonları doldurdu.

SANATLA VE GÜZELLİKLERLE DOLU NİCE MUTLU YILLARA…

Top