Sahnede Müslüman bir kadın: Bedia Muvahhit


Batılı anlamda ilk tiyatro gösterilerinin başladığı bir dönemde, sahne tozunu yutmak Müslüman bir kadın için oldukça zordu. Öyle ki oyun gereği bir kadın karakterin canlandırılması gerekiyorsa bu durum erkek oyuncuların kadın kılığına girerek oynamasıyla çözülüyordu. Bu tabu 1987’de dünyaya gelen Bedia (Şekip) Muvahhit ile yıkılmış oldu.

Bedia Muhavvit sanatın ortasında dünyaya geldi. Bu bağlamda dönemin zorluklarına göğüs geren hemcinslerine göre oldukça şanslıydı. Notre Dame de Sion Lisesi’nde eğitim gördü. Eğitim hayatı devam ederken, o dönemde yayımlanan Kadının Sesi Dergisi’nde çalışmaya başlar. Aslında bu zirvede sürdürdüğü sanat hayatının ilk basamağı olacaktır.

Sanat yaşamı 1908’de başlamış sayılır. Ancak 1914’te yeni kurulan Darülbedayi’ye girdi. İlk filmi de oldukça etkileyicidir: Muhsin Ertuğrul imzalı, Halide Edip’in Ateşten Gömlek adı romanından uyarlanan filmdir. Filmde üslendiği Ayşe rolüyle Neyyire Ertuğrul ile birlikte ilk kadın sinema oyuncuları olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Tiyatro macerası ise sinema filminin peşinden geldi. 1923’te, Ceza Kanunu adlı oyunla sahneye çıkmasıyla tiyatro yaşamı da başlamış oldu. Sanat yaşamı boyunca 200’ün üzerinde oyunda ve sayısız sinema filminde rol aldı.

Bedia Muvahhit, 1975 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu ve 3 sene sonra, takvimler 1987 yılını gösterdiğinde o artık bir Devlet Sanatçısı’ydı. 1994 günü hayata gözlerini yuman Bedia Muvahhit Türk Tiyatrosu adına birçok başarıyla anılmaktadır. Hayatı filmlere ve kitaplara konu olmaya devam etmektedir. 1995 yılından itibaren Türk Kadınlar Birliği tarafından genç kadın tiyatro hala onurlandırılmaktadır.

Rol aldığı filmler ve tiyatrolar

Top