Oysa Karakedi Eskişehir’de bir semt adı bile değil!

Porsuk’u donduran, sert soğuk kışıyla ünlü şehrimizde dolanırken içinizi ısıtmanız için güzel bir seçenek arıyorsanız, gelin sizi Karakedi’ye götürelim. Tam da böyle havada bir boza içsek şahane olmaz mı?

Eskişehir’e gezi amaçlı gelip insanlara “Şunu nerede yemeli, bunu nerede içmeli?” diye sorduğunuzda olmazsa olmaz mekan önerilerindendir Karakedi. Bilinen en eski Türk içecekleri listesinde yer alan bozanın en güzeli de burada yapılır. Yolunuzu Karakedi’ye çevirdiğinizde kapısındaki kalabalıkla karşılaşmanız oldukça muhtemel.

Kökeni Orta Asya’ya dayanan boza buğdayın fermantasyonu ile yapılmaktadır. Fakat Karakedi’ye o ünlü tadı veren buğday değil de mısır. Bildiğimiz bozalara nazaran daha yoğun kıvamdaki Karakedi bozasının tatlı aynı zamanda da hafif ekşi bir tadı var. Her ne kadar içecek desek de, aslında o güzelim yoğun kıvamından dolayı kaşık kaşık yemelik bu boza. O yüzden Karakedi’de de masalarda göreceğiniz üzere çay kaşıkları ile servis edilmektedir.

1955’den bu yana hizmet veren Karakedi Bozacısı Eskişehir’de bilinen en köklü boza imalathanesi. Köprübaşı’nda bulunan küçük ama nostaljik, samimi ortamıyla da uzun yıllardır verdiği hizmetle gönüllerde taht kurmuş, şehrin lezzet durakları arasında ilk sıralara yerleşmiş. Yaz aylarında ise limonata ve şerbet çeşitleri ile kendisine davet çıkarıyor.

Eskişehir’in tarihi alışveriş çarşısına bir uğrayın, Karakedi’ye yaklaştığınızda kokuyu takip edin ve ayaküstü kendinize bir ziyafet armağan edin. Boza eşliğinde eskilere dönüp mutlu olacak, tekrar gitmek isteyeceksiniz .

Nasıl gidelim?

Sıcaksular (çarşı) Değirmen Sokak’ta 5/B. Ayrıca Yediler yolunda ve Köprübaşı caddesinde birer şubesi daha var. TEL:0222 231 1231

Top