Ölüme Terk Edilmiş Ada Ya Da Ölüm Adası: POVEGLİA

Povelia adası, Lido ve Venedik’in arasında bulunan ve yüz altmış bin kişinin hayatını kaybettiği ölüm çukurudur. Yıllardır adaya herhangi bir şekilde giriş izni verilmediği için ada ıssız bir şekilde duruyor.

            Dört yüz yirmi bir yılında ada ilk sakinlerini karşılar. Ancak adadaki tüm erkek, kadın ve çocuklar adaya gelen barbarlar tarafından katledilir. Çok az insan bu katliamdan kurtulur ve kaçmayı başarır ancak nüfus çok fazla azaldığından on dördüncü yüzyılda ada terk edilir.

On dördüncü ve on altıncı yüzyılda İtalya’da veba hastalığının baş göstermesi ve çoğalması, ayrıca vebanın ölümcül olmasından dolayı birçok ölüm vakası görülmüştür. Bu nedenle hastalık çok fazla yayıldıktan sonra önlem amacıyla, ölüme bırakılan insanlar, İtalya’da bulunan Poveglia Adası’na getirilmiş ve ada bir karantina bölgesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Veba salgını yüzünden hayatını kaybeden insanların çoğu burada yakıldı, diğerleri ise toprağa gömüldü. Veba gibi sorunlar sona erdikten sonra özellikle 1960’lı yılların sonlarına yaklaşıldığında, adadaki hastane “akıl hastanesi” olarak hizmet vermeyi sürdürdü ancak bu dönemde hastane doktorlarından biri, hastalarını deney için kullanıp onların mental sorunlarını çözmek için açık beyin ameliyatları yapmaya başladı.

            Yapılan ameliyatlar bağlamında adadaki hastalara çan kulesinde çeşitli işkenceler yapıldığı söylenmektedir. Bu işkenceleri yapan doktor da bir zaman sonra kendi akıl sağlığını yitirip delirmiştir. Ayrıca bir rivayete göre de doktor, hayatını kaybeden kişilerin hayaletlerini görür ve onlar tarafından çan kulesinden aşağıya atılır.

            Yaklaşık olarak yüz altmış bin kişinin ölümüne ev sahipliği yapan bu adaya, dilden dile dolaşan hikâyeler ve çeşitli rivayetler sonucunda balıkçılar bile gitmek istememektedir. Adada hayatta kalan son kişiler “gidin ve asla geri dönmeyin” diyen sesler duyduklarını ifade ediyorlar. Yüzyıllar geçmesine rağmen adanın yakınından çığlık sesleri ve adada kimse yaşamadığı halde çan seslerinin duyulduğu söylenmektedir. Tüm tartışmalara rağmen ada henüz turisttik açıdan ziyarete kapalıdır.

Görsel

Top