Neil Armstrong’un destansı hikayesi

Dünyamızın biricik uydusu türlü şarkılara ilham olan Ay’da yürüyen ilk insan Neil Armstrong’u ilkokul fen bilgisi derslerinden hatırlarız. Amerika Birleşik Devletleri Uzay Araştırma Enstitüsü Nasa 1969 yılında Ay’ın yüzeyine ilk insanı indirmeyi başardı.

Bunu anlatması dile kolay olsa da Universal şirketi Neil Armstrong ve Nasa’nın bu başarısının geri planında yaşananları bizlere daha akıcı şekilde aktarmak için kolları sıvadı. Ülkemizde Ay’da ilk insan ismiyle vizyona girecek olan film First Man 12 Ekimde beyazperdede olacak.

Başrolde Ryan Gosling’in oynadığı film Neil Armstrong ve eşinin hatta ekibinin yaşadığı stresi, hazırlık aşamalarını ve yolculukta çıkabilecek olumsuzlukları ön plana taşıyıp bilim kurgudan çok psikolojik bir tema işleyecek. Bilim kurgu edebiyatının öncüsü Jules Verne’nin kitabı olan Ay’a Seyahat romanının ilham kaynağı olduğu, bu seyahat hayal edilen ile gerçek arasında ki keskin farkları bize iyi şekilde aktarması bekleniyor.

Filmin görülmeye değer olduğunun bir başka kanıtı ise La La Land filmiyle 6 Oscar kazanmış olan ödüllü yönetmen Damien Chazelle’in filmin yönetmen koltuğunda oturuyor olması. Ünlü astronotun 1961-1969 yılları arasındaki yaşadığı duygu durum değişikliğini ve ruh halini bize güzel anlatabileceğini umuyoruz.

Top