“Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur.”

Ömer Ağabey olarak çağrılan Ömer Lütfi Mete, 7 Temmuz 1950’ de Rize’nin İyidere ilçesinde doğmuştur. Din eğitimi de alan Ömer Lütfi Mete iİlkokul, ortaokul ve liseyi Rize’de tamamladıktan sonra 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girer aynı zaman da gazetecilikte yapar ancak 1972’de fakülteden ayrılır ve Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne geçiş yapar. Bir süre Kur’an Kurs’u hocalığı da yapar. Sonrasında memleketi Rize’de Meslek Yüksekokulu’nda ve mezun olduğu lisede Edebiyat öğretmenliği yanında gazeteci ve senaryo yazarı olarak da çalıştı. Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Babıali’de Sabah, Orta Doğu, Yeni Şafak, Ayyıldız, Sabah ve Yeni Binyıl gazetelerinde hem gazeteci olarak hem de yönetici olarak görevler alır. Ayrıca Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öyküleri ile birlikte şiirleri de yayınlanır. 18 Kasım 2009’ da hayata gözlerini yuman Ömer Lütfi Mete 59 yıllık ömrüne birçok eser ve şiir ile birlikte televizyon ve sinema senaryoları sığdırmıştır. Mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla doludur sözünün mecazi anlamdan çıkmasını sağlayan bir kişidir Ömer Lütfi Mete. Kabri başında sevdikleri, dostları, iş arkadaşları tarafından törenlerle anılan ve samimiyeti, şefkati, cömert olması ile bilinmeye devam edilecek…

Ömer Lütfi Mete’nin büyük katkılarıyla Türk tarihinde çok sevilmiş olan hâlâ günümüzde üzerinde konuşulan ve izlenilen birkaç dizi ve filmden bahsetmek yerinde olacaktır.

Ömer Lütfi Mete Gülün Bittiği Yer adlı filmin senaristliğini üstlenmiştir ve film dram, duygusal, politik, tarihi tür olma özelliği taşır. 22 Ekim 1999 yapımı olan, 12 Eylül zamanını anlatan film, bir gencin 12 Eylül Darbesi’nde günlerce işkence yapılmasının ardından suçsuz olduğunun ortaya çıkması ve serbest bırakılmasını konu edinir. Kasabasına geri dönüş yapar ama nişanlısına dönmekten korkar çünkü işkence esnasında kendini kaybettiğini ve erkekliğinin elinden aldığını düşünmektedir. Film adıyla aynı olan Gülün Bittiği Yer adlı şarkının sözleri Ömer Lütfi Mete’ye aittir ve bestesini Haluk Levent yapmıştır.

14 Ekim 2005 tarihli olan The İmam filminin de senaristliğini üstlenmiştir. İmam Hatip Mezunu olduğunu saklayan Emre’nin sarsıntılı hayatını, iç sıkıntılarını, kimlik çatışmasını konu alır. Motosiklet ve hız tutkunu, yurtdışı eğitimi alan ve üniversite eğitimi sonucu mühendis çıkan Emre geçmişini saklar ta ki lise arkadaşı Mehmet’in kendisinden imamlık yapmasını isteyene kadar. Dram türünde olan film sürükleyici olmasıyla beraber merak uyandırıcı bir sona sahiptir.

Aynı şekilde Bizim Ev adlı televizyon dizisinin senaristliğini yapmıştır. Aile, dram, komedi türünde olan dizi 1995 yılında yayın hayatına başlar ve 1998 yılında 101. bölümü ile televizyona veda etmiştir. İstanbul’un küçük sahil kasabası olan Akfener’de yaşayan iki aileyi konu edinir.

Aşıklar Ölmez adlı eserinde ise Ömer Lütfi Mete’nin oluşturduğu Kuşçu karakterinin yaşantısına tanık oluyoruz. Kuşçu’nun bilgeliğini yaşatmak amacıyla senaryodan uyarlanarak kitaplaştırılmıştır.

Eşref Saati,  Ekmek Teknesi, Kurtlar Vadisi, Deli Yürek, Evlere Şenlik, Avcı, Hayat Bağları, Çanakkale Destanı, AGA, Ortaklar adlı televizyon dizileriyle birlikte Bizim Yunus, Kurtlar Vadisi Irak, Çizme, Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar adlı sinema filmlerine de imzasını atmıştır.  Öyleyse Ömer Lütfi Mete’nin Gülce şiirinden kısa bir alıntı ile bitirelim.

Uçurumun kenarındayım Hızır

Bir dilber kalesinin burcunda

Muhteşem belaya hazır

Topuklarım boşluğun avucunda

Derin yar adımı çağırır

Dikildim parmaklarımın ucunda

Bir gamzelik rüzgâr yetecek

Ha itti beni, ha itecek

Uçurumun kenarındayım Hızır

Merak edenlere Ömer Lütfi Mete için hazırlanmış belgeseli ve Gülce şiirinin devamını okumak isteyenlere link olarak bırakıyor ve gerçekten izlemenizi ve okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

https://www.antoloji.com/gulce-siiri/
Top