Büyük Türk Denizcisi

Asıl ismi Ahmet Muhiddin Piri olan Piri Reis, Osmanlı döneminde coğrafyacı, haritacı, rotacı ve amiral olarak hayatını sürdürmüştür. Amerika’yı gösteren Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınmaktadır. Popüler kültürde de Piri Reis’e yer verilmektedir. Ubisoft adlı oyun firmasının bir oyununda bomba yapımında usta ve önemli bir karakter olarak deyinilmiştir.

Kalmuk Türkleri Tarihçesi

Kalmuklar veya Kalmıklar, 17. yüzyılda Cungarya’dan Hazar Denizi’nin batısına göç etmiş olan bir halk olarak bilinmektedir. Bugün çoğunlukla Rusya’nın Kalmukya Cumhuriyeti’nde yaşamakta olup haklarında Türkiye’de yapılmış araştırmalar son derece azdır. Bu yazıda Kalmuk Türklerinnin tarihi hakkında bilgi vermek ve bu Türk halkını tanıtmak amaç edinilmiştir.

ACIMASIZ SALGINLAR: ÜÇÜNCÜ VEBA

Bu vebanın ismi daha önce Avrupa’yı etkileyen ve kırıp geçiren vebanın üçüncü kez görünmesinden gelmektedir. Bu vebanın ilk görüldüğü tarih 541-542 yılları arasında Bizans İmparatorluğunu mahveden Justinianus veba salgınıydı, ikinci olarak 1346-1353 yıllarında kademeli olarak yayılan ve artarak diğer ülkeleri de etkileyen Kara Ölüm geldi ve Avrupa’nın neredeyse 1/3’ünü öldürüp Dünya nüfusunu büyük bir oranda azaltmış oldu.

Top