Kırka Zeybekleri

Kırka, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı, Eskişehir merkeze 72 km uzaklıkta bir mahalledir. Kırka aynı zamanda çok zengin bor madeni yataklarına sahiptir. Kırka dediğimizde benim aklıma gelen ilk şey ise ‘ağzıaçık’ adındaki börekleri. Haşhaş ve siyah mercimek kullanılarak yapılan bu böreğin yolu düşenler tarafından tadılmasını kesinlikle tavsiye ederim. Ve tabi mahallenin bir diğer güzelliği Kırka zeybekleri.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden ”Eskişehir Masal Yarışması”

Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, halk kültürümüzün önemli konularından olan masal türünde yeni ve özgün eserler ortaya çıkarmak amacıyla bir masal yarışması düzenliyor. Şartlar “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden ”Eskişehir Masal Yarışması””

Kızılcıklı Mahmut Pehlivan – 2

Ecel kapıya dayanıncaya kadar güreşme vurgusu Türk güreşine ilgi duyanlar için yeni bir bilgi değil. Bırakın yeni olmayı efsanevî hikâye bile böyle bir neticeyle başlamıştır aslında. Efsaneye göre Rumeli’yi Türk vatanı haline getirmek için küffar diyarına amansız akınlar düzenleyen Türk akıncılarının yolu bugün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Simovina çayırına düşer. Çimenlere yayılır yiğitler. Biraz istirahat ederler, azıklarından nasiplenirler. Yeşil çimen çağırır yiğitleri. Çayır- çimen demek Türk için biraz da güreş demektir aslında.

Top