HAYAT: Çekebildiğin Kadar Zahmet

Zeki Marakoğlu’nun Vaveyla Yayınlarından, Ağustos 2020’de çıkan “Heyula” adlı psikolojik romanına göz attığımızda kendimizden yani içimizdekilerden, hayatımızdan, çevremizden görüntüler, sesler veya hayaller göreceğiz. Heyula kelimesinin incelediğimizde TDK karşılığını “korkunç hayal” olarak görüyoruz..

Kurumsal, Bireysel, Kuramsal: Kötülük Üzerine Bir Deneme – Terry Eagleton

“Kötülük bizden kaynaklanır, bizim üstümüzdeki yabancı bir güçten değil; bizden kaynaklanır çünkü insan özgürlüğünün sonucudur. “Kitaptan” Bireylerin birbirleriyle sınır tanımadan etkileşime geçişi muhakkak bir devrim olsa “Kurumsal, Bireysel, Kuramsal: Kötülük Üzerine Bir Deneme – Terry Eagleton”

Akışkanlık ve Durağanlık: Edebiyata Övgü – Zygmunt Bauman & Ricardo Mazzeo

“…yol kenarlarındaki hanlarda alınan kısa soluklar dışında kesintisizce süren, asla bitmeyen ve hep oluş sürecinde kalan sonsuz bir çabadan bahsetmemiz gerekir.”Zygmunt Bauman, (Kitaptan) Kuram tartışmalarının gölgesinde edebiyatın “Akışkanlık ve Durağanlık: Edebiyata Övgü – Zygmunt Bauman & Ricardo Mazzeo”

SCHRÖDİNGER’DEN MASALLAR

Oysa bilmek hatırlamak değil miydi? Siz de Schrödinger’in, üzerine pek çok yorum yapılmış, farklı pek çok kuramı açıklamış düşünce deneyini küçüklüğünüzden beri işitiyor veya fısıldıyor olabilirsiniz. Üstelik bu çağrı tahminimizden çok eski ama zamanın süperpozisyon hâlinde hepimiz için yepyeni bir cümle. Bilemiyor musunuz? O zaman hatırlatayım;

Bir varmış, bir yokmuş!

Top