Joker Filmi Derinden Sarsacak

Christoper Nolan’ın Joker temalı the Dark Knight filminde sinema salonuna uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıyı hatırlarsınız. Amerikan film şirketi Warner Bros’un Joker ve hatta biraz da Batman orijinini anlattığı film olan ‘Joker’ vizyonda. Şirketin reklamın iyisi kötüsü olmaz hissi güderek sinema salonlarında maske takılarak filmi izlemeyi yasaklattırması ve polisi de alarma geçirerek saldırı beklediği dedikodusunu yayması; böylece de tabiri caizse  pr kasmasını içimiz her ne kadar almasa da filme gittik. Böyle bir ihtimalin az olduğunu düşünmemize rağmen, bir yandan da birileri sahnenin önüne geçip silahları çıkarmasın diye dua ettik aslında.

Aksiyon filmi umanların sinemaya gitmemesi gerekiyor -umulmamalı zaten-. Baştan sona ağır ilerleyen film bununla ters orantılı olarak ilk saniyeden izleyici kurgunun içine sokuyor ve son ana kadar bırakmıyor. Psikolojik gerilimin adına yakışacak şekilde sizi gerim gerim geriyor.

Joaquin Phoenix harika bir oyunculuk sergilemiş. Akademi ödülü bir nevi cepte sayılır. Dark Knight filminde Jokere hayat veren oyuncu Heath Ledger’dan sonra her ne kadar Joker karakterine mesafeli baksak da söylemek lazım ki yeri dolmuş. Filmde mental rahatsızlığı olan naif bir adamın nasıl bir sosyopata ve seri katile dönüştüğünü Phoenix güçlü bir oyunculukla çok iyi aktarmış.

Gotham şehrinin Dc evrenindeki karanlık yapısını bu filmde çok başarılı aktarmış yazar ve aynı zamanda yönetmen Todd Phillips. Sinematografik olarak oldukça zengin bir film. Öyle ki filmi izlerken hangi saniyesinde durursanız durun,  başarılı bir film afişi görürsünüz.

 Batman’dan öncede şehrin ne kadar kötü yönetildiğini, fakirlik ve suç seviyesinin hatta nefretin ne denli yükseldiğini bu orijin hikayeyle çok daha iyi anlamış olduk. Kurumların ve adaletin Gotham’da yozlaşması sonrası son olarak Batman de boy gösterecek.

Filmle ilgili hem en iyi hem en kötü olan şey ise izleyiciye, filmin son anına kadar şiddet yanlısına dönüşen akıl hastası bir kişiyle empati yapıp ona içten içe hak verdirmesi diyebiliriz. Bu yüzden 18+ yaş kriteri getirmek yerinde bir karar olmuş.

Top