”İmkansız ona hiç öğretmediğim bir sözcük…”

Black Hint yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin 2005 yapımı filmi. Filmin konusu doğuştan sağır ve kör olan bir kızın eğitimi ve bu eğitim sırasında eğitmeniyle birlikte yaşadıklarını anlatıyor. Doğuştan iki duyu organında birden engeli olan bir kızın, gözden ve kulaktan, görmekten ve işitmekten yoksun, dünyasını algıları olmadan yaşayan Michelle’in hikayesi. Film adını da Michelle’in yaşadığı karanlıktan almış ‘Black’. İnsanın sınırlarını tüm açıklığıyla gözler önüne seren film, seyircisine algının sadece  iki duyu organından ibaret olmadığını farklı bir boyut kazandırarak gösteriyor. Yani film algılama konusuna yeni bir boyut kazandırırken izleyicisine de bu konuda şaşırtmayı ve bu konudaki algısını değiştirmeyi başarıyor.

 Michelle ailesi tarafından eğitilememiş ve aslında eğitilmesi için çaba gösterilmemiştir. Mecburen hayatın dışına itilen Michelle, babasının dışlamaları ve annesinin zaman zaman gereğinden fazla gösterdiği şefkatle yetişkin yaşa geldiğinde nerde olduğu anlaşılsın diye arkasına teneke bağlanan, dış dünyadan soyutlanan, kendi karanlık dünyasına mahkum edilen bir birey haline gelmiştir Michelle’i bir bitki gibi yaşamaktan farklı kılan tek şey yeme içme eğilimidir. Bu durum Michelle’i bir insan gibi yaşamaktan uzaklaştırmış, yemek içmek dışında insani bir eylem yapamama durumuna mahkum etmiştir. Michelle’in karanlık dünyası Debraj’ın eğitimini üstlenmesiyle birlikte değişmeye başlamıştır. Debraj, klasik eğitmenlerden biraz daha farklı şefkatinin yanında çok fazla katı kuralları da olan bir eğitmendir. Yöntemleri zaman zaman Michelle’in anne ve babasına ters gelse de Debraj’ın yöntemlerinin geçerliliğinin  şahidi zaman ve Michelle olacaktır. Michelle zamanla dünyayı tanımaya insani tepkiler vermeye başlar, hem de eksik olan duyularının yerine bir başka duyusunu koyarak… Debraj’ın ona öğrettiği ve Michelle’nin hayata açılan kapısı, gözü, kulağı olan dokunma duyusu ile Michelle kendini bildiği günden beri ilk defa hayata bağlanır. Michelle bu eğitimle birlikte sadece algılarını geliştirmekle kalmaz eğitimine de başlar. Debraj’ın yanından hiç ayrılmasını istemeyen Michelle, eğitmeniyle arasında bambaşka bir bağ kurar onun sayesinde okul hayatına başlar. Okul hayatından vazgeçmek istemeyen Michelle üniversite de okur. Çok zorlansa da bazen vazgeçecek gibi olsa da sonunda azmeder ve üniversiteden mezun olur. Michelle üniversiteden mezun olurken Debraj çok yaşlanmış, artık unutmaya başlamıştır. Hatırlatma ve bazı şeyleri öğretme sırası Michelle‘e geçer.

Film engelli yaşam konusunda çok başka bir farkındalık yaratmıştır. Duyu organlarının eksikliği, insanı yaşamından mahrum edecek bir durumun olmadığını gösteren film, eğitimin ve eğitmenin önemini göz önüne sermektedir. Film engelli yaşama işaret ederek gösterdiği farkındalıkla aradan yıllar geçmesine rağmen izleyicisinin hafızalarında yer edinmeye devam etmektedir.

Top