İlham veren başarı hikâyeleri

Otobiyografik ya da biyografik bir kitap okumak veya film izlemek insanlar için ilgi çekicidir. Çünkü başkasının hayatına bir süreliğine küçük bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Neler yaşamış, neler söylemiş ve en önemlisi neden bu yola girmiş. Merak ettiğiniz bu kişi hakkında her şeyi öğrenmek için bu tarz kitaplar harika kaynaklardır. Aşağıya da siz değerli okuyucularımız için beş adet başarı öyküsü sıraladık.

My Left Foot (Christy Brown)

Sol ayağım kitabı Christy Brown’un otobiyografik bir eseridir. Christy Brown Dublin’de doğdu ve yirmi üç çocuklu bir ailenin hayatta kalabilen on üç çocuğundan birisiydi. Doğduğunda felçliydi, uzun bir dönem hareket ve konuşma yeteneklerinden yoksun olarak yaşadı. Hekimler, ilk önce Brown’un mental anlamda özürlü olduğunu tespit edip ve uzun süre yaşayamayacağını söylediler. Lakin annesi hekimlerin söylediklerine inanmadı ve oğlunun düzeleceğine inandı. Brown, annesinin bu çabaları sayesinde sol ayağını kullanarak resim yapmayı ve yazı yazmayı başardı. Hatta bir süreden sonra konuşmaya bile başladı. Eserlerini sadece sol ayağı ile yazarak dünya çapında bir üne kavuştu. Hayatta yaşadığı tüm zorluklara rağmen asla pes etmedi sınırları zorladı. Okuyanları hayrete düşüren bir hayat hikayesi.

Steve Jobs (Walter Isaacson)

Her şeye bir garajdan başlayan Steve Jobs’ın nasıl teknoloji devi olduğunu ve bu yolda nelerle karşılaştığını anlatan bu kitapta, Jobs’ın insan yaşamına kattıkları çok net bir şekilde görülüyor.  Modern dünyada kullanılan telefondan dinlenen müziğe hatta kitap ve film izleme kalitemize kapsamında birçok alanda onun gölgesini görmek mümkündür. Okuyanları büyüleyen bir başarı hikayesi.

Losing My Virginity (Richard Branson)

Richard Branson’un otobiyografik kitabı, onun ilk deneyimlerinden başlayarak büyük bir iş adamı olma süreci hakkındadır. Branson hayat hikâyesini yazdığı bu kitapta herkesin aksine ona yardımcı olan hiç bir uzmanı dinlemediğinin ve sadece kendisine doğru geleni yaptığının altını çiziyor. Kitap, kimi bölümleriyle bir hatıra kitabı, kimi bölümleriyle girişimcilere yol gösteren bir rehber niteliğindedir.

Built from Scratch (Arthur Blank & Bernie Marcus)

Yönetici pozisyonunda çalışan iki kişi 1978 senesinde herkesin duymaktan çok tedirgin olduğu “kovuldun” kelimesini duydular. Her ne kadar bu durum onlar için olumsuz gibi gözükse de aslında onların hayatını değiştirdi. Kovulduktan sonra hayata karşı olan bakış açıları değişti. İkili, Home Depot isimli dünyanın en büyük yapı market zincirlerinden birinin ilk adımlarını attı. Kitapta da bu hikâye, ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Delivering Happiness  (Tony Hsieh)

Tony Hsieh ilk kez dokuz yaşında solucan tarlası kurarak ilk işletme deneyimini ortaya koydu. Ancak bu işten beklediğini bulamadı.  Bu onu durdurmadı ve çalışmalarına devam etti. Hsieh, yirmi dört yaşındayken, 1998 senesinde LinkExchance isimli çevrimiçi reklam bandı programını Microsoft’a sattı. Kısa süre sonra Zappos’a katılan Hsieh, mutluluk bilimini, kurum kültürüne aşılayarak farklı bir iş modeli oluşturmaya yardımcı oldu. Küçük yaşlardan itibaren hiç yılmadan çalışan ve fikir üreten Tony Hsieh okuyana ilham veriyor.

Top