Heykelşehir Eskişehir

Her köşesinden bir ihtişamla yükselen heykellerin şehri Eskişehir. Birçok noktada cadde ve parkları süsleyen bu heykellerin hikayelerini okumaya ne dersiniz? Şehrimize kattıkları manevi değerler ile yaya ve araç sirkülasyonunun yoğunlukta olduğu bölgelerde karşımıza çıkan bu heykeller, ülke ve şehir kültürümüzde önemli birer yere sahip olan motiflerdir. Şimdi gelin bu heykelleri tanıyalım.

Mal Hatun

Osman Gazi’nin ilk eşi, Osmanlı’nın ikinci padişahı Orhan Gazi’nin annesi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Mal hatun, Bilecik’in Söğüt ilçesi topraklarında ortaya çıkan Osmanlı İmparatorluğu’nun köklerini kavrayan kadındır. İlk defa aynı anda hem padişah karısı hem de padişah annesi unvanına sahip hatun kişisidir. Osmanlı İmparatorluğu için böylesi önemli bir değerin heykeli de aslımızın köklerinin sarıp sarmaladığı ve ülkemizde sahip çıkılan kültür mirasları denildiğinde ilk akıllara gelen şehrimiz Eskişehir’de  olması olağandır. Odunpazarı meydanına çıkmadan hemen sağ tarafta bulunan heykel bir havuz içerisinde at üzerinde duran cengaver bir kadın olarak şekillenmiştir.

Cengiz Topel

Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel, 1934 yılında İzmit’te doğmuştur. Kıbrıs hava harekatında ise acı bir şekilde hayatını kaybetmiştir. 1964’te Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda uçaksavarlar tarafından uçağı vurulmuş ve paraşütle uçaktan atlamıştır. Kıbrıs’ın Güzelyurt kasabasına inmiş ve burada Rumlar tarafından yakalanmış, esir düşmüştür. Cengiz Topel burada Rumlar tarafından inanılamayacak kadar acı bir şekilde işkenceye maruz kalmıştır. Kafasına çivi çakılmasından tutun, bilinci açık bir şekilde kalbinin çıkarılmasına kadar ağır işkencelere maruz kalmıştır. Heykel şehrimizde Subay Orduevinin karşısında bulunmaktadır. Ülkemiz bağımsızlığını ve Türk’lük şuurunu tek bir bedende, korkusuz bir şekilde anlatan heykel Cengiz Topel’in üniforması içerisinde mağrur bir ifadeyle işlenmiştir.

Seyyid Battal Gazi

Seyit Battal Gazi’den, Battal Gazi ve Destanı diye iki farklı konu altında bahsetmek daha doğru olur çünkü Battal Gazi’nin tarihi kişiliğinin yanı sıra efsanevi kişiliği vardır. Bu kişilikler tarihi kaynaklarda birbirine karışmıştır. Battal Gazi Malatya’da dünyaya gelmiştir. Malatya Serdarı Hüseyin Gazi’nin oğludur. Hemen hemen bütün kaynaklarda da Battal Gazi’nin asıl adının Abdullah olduğu belirtilmektedir. Seyyid Battal Gazi’nin, adından da anlaşılacağı üzere peygamber soyundan geldiği düşünülmektedir. Battal Gazi, Araplarla birlikte Bizanslara karşı olan kahramanlıklarıyla ve İslam’ın yayılmasına olan büyük katkılarıyla bilinmektedir. Halkın içinden gelen Battal Gazi Anadolu insanının kalbini kahramanlıklarıyla fethetmiştir. Heykel Osmangazi Üniversitenin dibinde bulunan Atatürk Bulvarı ile Kütahya yolunu birbirine bağlayan kavşak üzerindeki göbekte yer almaktadır.  Battal Gazi heykelde at üzerinde durmakta olup, atın ayak hareketi şehre giriş yapan bir ordunun komutanını taşıyan bir at olduğunu vurgular cinstendir.

Şampiyonların Heykelleri

Eskişehir’in Tülomsaş parkında üç önemli sporcunun heykelleri bulunmaktadır. Peki, kim bu sporcular? Eskişehir’in yetiştirmiş olduğu önemli sporcular. Bu heykellerden ilki, Yozgat’ta doğmuş ve Eskişehir’de büyümüş olan Türkiye’ye ilk defa serbest güreş stilinde altın madalya kazandırmış milli sporcu Nasuh Akar’ın heykelidir. Heykellerden bir diğeri ise, Nasuh Akar gibi Eskişehir’in yetiştirdiği milli güreşçi, 1960 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye’ye yine altın madalya kazandırmış olan ve “Sessiz Kahraman” adıyla anılan Ahmet Bilek’in heykelidir. Son olarak, 1940 yılında şampiyon olan Eskişehir Demirspor’un kalecisi Abdulkadir Arun’un heykeli bulunmaktadır.

Top