Gezegenler, Günler ve Taşlar

Gezegenlerin, taşlar ve günlerle olan sıkı bağları mevcuttur. Gezegenlerin bu yönüyle genel olarak okült astroloji ilgilenir. Çünkü kullandığımız taşlar ve bunların kullanım zamanı, hayatımızda gezegenlerin ifade ettiği değişiklikleri var ederler. Bu değişikliklerin ana kaynağı karakteristik olarak “titreşim” özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Titreşim yada rezonans da denilen konu hayatımızda önemli olup, aslında geçmişi kadim bilgilere dayanan önemli bir bilgelik içermektedir. Bu bağlamda; Hermes’den günümüze ulaşan “kybalion” yasalarını incelemek, konunun derinliklerine ulaşmak isteyenler için yol gösterici olabilir. Titreşim yasası, yedi kybalion yasası arasında geçer.

Gezegenlerin bağlantılı olduğu taşlar ve günler şu şekildedir; önce Güneş…

Ayrıca günlerin Fransızca isimlerini de ekledim. Bu şekilde tüm dil ve uygarlığı etkilediğini görebilmeniz adına… Yazı sonunda ise bonus olarak The Cure’den “Friday İ’m in love” var. İngilizce’de bulunan Cuma günü ismini Tanrıça Freya’dan almıştır.

Güneşin günü tabii ki; (Dimache) Pazar günüdür. Güneş enerjisi için taş yerine altın kullanılabilir. Ancak buna pek gerek olmaz.

Ay ; (Lundi) Pazartesi günü ile alakalıdır ve taşı ise aytaşı ya da İnci olabilir.

Mars;(Mardi) salı günü ile alakalıdır ve taşı kırmızı mercandır. Taşımadan önce çok iyi düşünülmelidir, çünkü marsın sembolize ettiği konuları açığa çıkarır.

Merkür; (Mercredi) çarşamba günü ile alakalıdır ve taşı zümrüttür. Ayrıca yeşim de kullanabilirsiniz. Burada Merkür için arketip olan Hermes’i ve yazdığı “zümrüt tableti” hatırlayabiliriz. Hermes’i aynı zamanda Hz. İdris olarak da biliyoruz.

Jüpiter; (Jeudi) Perşembe günü ile alakalıdır ve taşı Sarı Safir oluyor. Jüpiter’in temsil ettiği konuları aktivite etmek için belli bir düzen içinde kullanılabilir.

Venüs; (Vendredi) Cuma günü ile alakalıdır. Taşı, elmas (yani Afrodit gibi bir Tanrıça ucuz bir şey kullanmak istemez tabii ki) ve pembe kuvars oluyor. Genel olarak ülkemizde en önemli sorunlar; sevgi, para ve kişisel ilişkiler alanında olduğu için çok kullanılmaktadır.

Satürn; (Samedi) Cumartesi günü ile alakalıdır. Taşı ise mavi safir yada ametist kullanılabilir. Satürn sert imtihanları ile bilinen bir hoca olduğu için, bu taşların kullanımı üzerine ciddiyetle düşündükten sonra taşınması gerekiyor.

Taşların taşınması amacıyla belli bir zaman belirlenmesi gerekmektedir. Bu zaman ve taşıması gereken taş, kişinin hayat deneyimleri ve astrolojik haritası ile karar verilebilir.

Top