Gece için planınız yoksa: Fantastik Filmlerde Kar İmgesi

Kış mevsimi kapımızı çalınca içimizi ürperten soğuk rüzgarlar esmeye ve hepsi birbirinden farklı kar taneleri düşmeye başlar. Bazılarımızın mutlu uyanma sebebi olurken bazılarımızın hayatını da tam anlamıyla cehenneme çevirir. Fantastik olduğu kadar da kaotiktir. Bu hem gerçek hayatta hem de düşler alemin de böyledir…

Kış mevsimi ve karlı havalar fantastik filmlerin birçoğunda hikâyeyi desteklemekte ve hatta hikâyenin temelini oluşturmaktadır. Sinemada bunun birçok örneği var elbette fakat bazı bilindik fantastik filmler üzerinden kar imgesine ve filmlerde nasıl kullanıldığına biraz göz atalım.

Grinç (How the Grinch Stole Christmas) (2000)

Whoville, karlı dağların eteklerine kurulmuş hayali bir kasabadır. Halkı mutluluk içinde yaşayıp gitmektedir. Noel de onlar için oldukça önemlidir. Hazırlıklar erkenden başlar ve bütün kasaba süslenir. Fakat bu kasabanın üzerindeki dağlardan birinde huysuz mu huysuz, kötü mü kötü Grinç adlı yeşil bir yaratık yaşamaktadır. Her sene kasaba halkı için Noel’i zehretmeyi ve onları da kendisi gibi mutsuz etmeyi görev edinmiştir. Fakat bu seferki Noel’de Grinç’in içinde bir şeyler değişecek ve bir kalbi olduğunu öğrenecektir.

Grinç, birçok çocuk için bir yılbaşı klasiğidir. İzleyenlerin çoğu bu huysuz yaratığı ne kadar sevdiğini hatırlayacaklardır. Tabii karakteri Jim Carrey’nin canlandırıyor olmasının da etkisi göz ardı edilemez. Gelelim bu filmdeki kar imgesinin kullanımına. Bu film için kar demek Noel demek, yeni yıl demek, mutluluk demek… Tabii bunun bir de Grinç tarafından görülen yanı var. Grinç için huysuzluk, rahatsız edici şarkılar, göz bozan süsler ve gereksiz mutluluk demek… Haliyle dolaylı olarak kasaba halkının da eninde sonunda huzurunun kaçması anlamına geliyor. Fakat tabii ki sonunda içindeki sevgiyi ve mutluluğu keşfeden Grinç ile birlikte kar imgesi filmin temelinde mutluluk, kutlama ve sevgi için kullanılan bir öge haline geliyor. Aynı zamanda filmin hikayesinin de temelini oluşturuyor.

Şey (The Thing) (1982)

Antarktika’da yerleşke kuran bir araştırma ekibi bir gün başka bir araştırma ekibinin yaşadığı kargaşaya tanıklık eder. Bu diğer araştırma ekibi kovaladıkları bir kurt köpeği yüzünden kazayla ölür. Tanıklık eden ekibimiz kurt köpeğini yanlarına alır. Fakat büyük bir hata yaptıklarının farkında değillerdir. Sonrasında bunun kılık değiştirebilen dünya dışı bir tehdit olduğunu anladıklarında kâbus dolu anlar onları beklemektedir.

John Carpenter’ın bir kült haline gelmiş olan şaheseri Şey günümüzde hala ilk günkü etkisini koruyan filmlerden birisidir. Hiçliğin ortasında kalmış bir grup adamın akıllara zarar bir yaratık ile olan mücadelesi izleyen herkesi koltuklarına çivilemektedir. Bu filmde de kar imgesi tabii ki hikâyenin temelinde yer alıyor. Film boyunca Antarktika kıtasındaki hiçliğe, yalnızlığa ve soğuğun beraberinde getirdiği dehşete tanıklık ediyoruz. Karakterlerimiz bir yandan yaratıkla mücadele ederken diğer yandan da ölümcül hava şartları ve kar ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Hikâyede karın bir diğer önemli niteliği ise bu yaratığın yüzyıllar boyunca canlı kalmasına neden olmuş olması. Film başında bir uzay gemisinin Dünya’ya düştüğünü görüyoruz. Daha sonra da diğer ölen araştırma ekibinin bu yaratığı ve gemiyi buzun içinde keşfedip çıkarttıklarını öğreniyoruz. Yaratık da donduğu için hiçbir zarar görmemiş haliyle. Görünen o ki aslında karakterlerimizin başına her türlü belayı açan yine soğuk ve yine karlı hava şartları oluyor.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory) (2005)

Charlie Bucket oldukça fakir bir ailesi olan bir çocuktur. Neredeyse yıkılacak bir evde yaşlı aile büyükleri ile geçinmeye çalışmaktadır. Bir gün ünlü çikolata fabrikasının sahibi Willy Wonka’nın dağıttığı altın bilet ile bütün ailesinin hayatını değişecektir.

Bu fantastik filmimizde kar imgesi, kasabanın kasvetini nitelediği gibi aynı zamanda Charlie’nin ailesinin geçim zorluğunu arttırır. Olumsuz hava koşulları nedeniyle işleri daha da zorlaşır. Fakat filmin sonunda meydana gelen gelişmelerle birlikte kardan kurtulup fabrikanın içinde yaşamaya başlarlar. Ayrıca filmin bir yerinde fabrikanın bir kısmında karlı dağlar olduğunu da görürüz. Bu da fabrikada bir işin soğuk ve karlı hava koşullarında yapıldığını gösterir. Kar imgesi hikâyenin temelini oluşturmaz fakat destekleyici niteliktedir.

Bu arada son bir bilgi vermekte fayda var

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) (2004)

            Ünlü fantastik serinin üçüncü filminde Harry’i karanlık bir sene beklemektedir. Katil Sirius Black Azkaban hapishanesinden kaçmıştır ve Harry’nin peşindedir. Aynı zamanda korkularla beslenen ruh emicilerle de mücadele etmesi gerekir.

            Açıkçası burada kar imgesinin filme oldukça hoş bir katkısı bulunuyor. Harry, görünmezlik pelerini ile gizlice kasabada dolaşırken karda ayak izleri belli olur. Bu da aslında başkaları tarafından görülebilecek bir ipucudur. Ayrıca kar imgesi filmin büyülü havasını destekler. Ruh emicilerin gelişiyle ortalığın donmasını ve soğumasını da belki buna dahil edebiliriz ancak bunların sebebi daha çok etraflarındaki her şeyin yaşam enerjisini emmelerinden kaynaklanıyor.

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) (2005)

Yetim kalmış dört kardeş taşındıkları akrabalarının evinde sihirli bir dolap keşfeder. Bu dolap bambaşka bir fantastik dünya olan Narnia’ya açılmaktadır. Böylece macera dolu bir serüven başlar.

Cadı’nın kontrolüne geçen Narnia’ya kış hakimdir. Bahar hiçbir zaman gelmemektedir. Bu nedenle kar imgesi hikâyenin temelinde yer almaktadır. Dört kardeş cadıyı yendiklerinde kötücül kış ortadan kalkar ve Narnia’ya bahar gelir. Yani kar imgesi burada kötüyü simgelemektedir.

Kurmaca dünyalardaki örneklerden de anladığımız gibi kar ve kış mevsimi çok güzel olabildiği gibi çok da korkunç bir hale gelebilmektedir. Kimlere nasıl geleceği hiç belli olmaz. Elbette karın keyfini çıkarın fakat siz yine de dikkatli olun. Umarım sizlere güzel anılar yaşatacak kar taneleri denk gelir…

Top