Festival Havasında Fuarlar

Geçtiğimiz yıl açılışı yapılan TÜYAP genel müdür yardımcısı Server Seçer ile gerçekleşecek fuarlar üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Binlerce ziyaretçi ve katılımcının ağırlandığı bu fuarların şehrimize ve sektörlere olan katkılarından bahsettik.

-Öncelikle sizleri biraz tanıyalım.

Server Seçer ben. Tüyap Fuarcılık genel müdür yardımcısıyım. Bir yıldır Eskişehir’de oturuyorum. Eskişehir artık fuarlar şehri oldu diyoruz. Geçen yıldan beri TÜYAP Eskişehir’de gerçekleşen fuarlara yüz binlerce katılım sağlandı. Çok olumlu dönüşler de aldık.

-Biraz fuar kültüründen bahsedelim istiyorum. Fuarların yapılması niçin gerekli ve TÜYAP Eskişehir’e neler kattı?

Fuarcılık bilindiği gibi çok eski çağlardan beri var. Örneğin Antik Yunan’da, hatta daha eski uygarlıklarda, pazar yerleri olarak var. Herkes ürününü bu pazar yerlerine getiriyor ve katılımcılar ürünlerin muadillerini burada görebiliyorlar. Bu durum da ticarette büyük kolaylık sağlıyor, hem üretici hem de tüketici için. Agoralardan hiçbir farkı yok.

1700lerde dünya fuarları başladı. Dünyanın farklı metropollerinde fuarlar organize edildi. Bunun yapılmasındaki amaç hem kültür alışverişi hem de ticaretin canlanmasıydı ve bu yapıldığı şehirlere büyük bir popülarite beraberinde sanat eserleri de sağladı. Örneğin Paris’te bulunan Eyfel Kulesi de Londra’da bulunan Kristal Palas da bir fuar için inşa edilmiştir. Bu bağlamda fuarlar yalnızca o şehrin ticari gelişimine katkı sağlamakla kalmıyor bir turizm ağına da vesile oluyor. Artık fuar turizmi diye bir tanım var. İnsanlar fuarların olduğu şehirleri ziyaret ediyorlar ya da stant kuruyorlar, o şehirlerde konaklıyorlar, yemeklerini yiyorlar, yollarını ve imkanlarını kullanıyorlar. Böylece şehrin kalkınmasına da vesile olunmuş oluyor. Fuar işte tüm bu sebeplerden bir şehir için gerekli. Eskişehir konumu açısından çok önemli bir şehir ve bu çok büyük bir avantaj. Eskişehir’in markalaşmış bir şehir olması, alt yapısının uygun olması ve turizmin ivme kazanması, üniversitelerin olması ve sektör kümelenmelerinin bulunması bu şehirde fuarcılık faaliyetlerini yürütmeye talip olmamıza en büyük etkendir.

-Her fuarınız farklı ve heyecan verici oluyor. Katıldığımız fuarlarda gözlemlediğimiz kadarıyla kimi zaman ilgisi olmayan alanların fuarlarını ziyaret eden ziyaretçilere de rastladık. Bu bir başarıdır diyebilir miyiz?

İnsanların ilgi duydukları alanlarda onlara rehberlik ederken ilgisi olmayanlara da farklı ilgilerin kapılarını açıyor. Fakat tabii bununla beraber bizim hedefimiz her fuara hedef kitlelerin gelmesi. Bunu da başardık. Örneğin tarım fuarında biz  100 ilçeye tanıtım yaptık, bununla birlikte de il merkezlerinde tanıtımlar yaptık ve fuara gelen kitlenin de yüzde doksanı bu sektörde var olan insanlardı. Önümüzde bir hobi, spor ve sanat fuarı var. Burada değindiğiniz konunun daha baskın hale geleceği kanaatindeyim. Bu fuarda ziyaretçiler gerçekten çok farklı sanat kollarını tanımış hatta zaman zaman da deneyimlemiş olacaklar.

-Söz yeni fuara gelmişken, Hobi, Spor ve Hediyelik Eşya Fuarı’nda bizi neler bekliyor?

Bu fuarda iki farklı salonumuzu, iki farklı dalda değerlendirdik. Bir salonda Lületaşı, cam üfleme, cam işleme gibi şehrin sembolü haline gelmiş sanat dallar ve dahası olacak. Diğer salonda da sporun dalları konusunda öğrenci yetiştiren okullar bulunacak.

Sanat ve hediyelik eşya stantlarının bulunduğu yerde çok farklı el sanatı dallarını görebilirsiniz. Ebru, kağıt sanatı, çini boyama, halı dokuma, ahşap sanatları, rölyef  gibi sanatlar dallarının el işi üretilmiş ürünlerini alabilecek ve hatta kimi zaman yapılışlarına da tanıklık edebilirsiniz.

-Bu fuar festival havasında geçeceğe benziyor…

Sanat ve spor olunca biz istedik ki sadece sergi olmasın. Bu konular halkla iç içe olan konular, o yüzden daha farklı gösteriler olsun dedik. İstedik ki fuarda farklı sanatsal ve spor dallarının uygulaması yapılsın… Stant açanlara özellikle belirttik. Onlar da bu bağlamda, imkanları doğrultusunda gösteriler yapacaklar ve performanslarını sergileyecekler.

Spor etkinliklerinden de biraz bahsetmek isterim. Bazı kolejlerin kendi sportif etkinliklerini sergileyeceği bir alan olacak. Büyükşehir Belediyemizin de zumba gösterisi olacak. Judo, curling, harmandalı, sporcularla söyeşiler de yer alacak. Çocuklar için de eğlenceli parkur yarışmaları düzenlenecek, onlar da çok eğlenecek.

İstediğimiz şey insanların fuarda eğlenceli ve interaktif bir zaman geçirmesi. Bunların her biri normalde ücretli kurslar ama fuarda bunları tamamen ücretsiz deneyimleme fırsatları olacak. Bu kursları gerçekleştiren kurumlardan bilgi alabilecekler. Hatta isterlerse kayıt da olabilecekler.

Bu fuar ile ilgili olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’ne ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’ne; sayın valimize ayrıca Eskişehir Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne katkıları için çok teşekkür ediyoruz.  Bu fuarları Eskişehir Ticaret Odası ile birlikte istişare ederek yapıyoruz, onlara da çok teşekkür ederiz. Anadolu Üniversite’sinin Güzel Sanatlar Fakültesi’yle de bir iş birliğimiz var onları da unutmamak lazım.

-Kasım ayında gerçekleşecek Eskişehir Tüyap İnşaat Fuarı’na yönelik planlarınız nedir?

Bu fuarda yapı- inşaat malzemeleri, tesisat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz ısıtma ve soğutma teknolojileri üreticileri bir arada olacak. Bu fuarı da yine birçok kurum ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde yürüteceğiz. Bu fuar ihtisas fuarlarımızdan biridir. Ulusal firmaları bir arada görebileceğiz.  Ziyaretçiler de yine ülkenin her yerinden ve hatta yurtdışından gelecekler. Mimarlar Odası Eskişehir şubesi ile birlikte çok güzel bir kongre yapılıyor. Bu kongreye farklı ülkelerden konuşmacılar katılacak. Bu konuşmacılar BİM programı ile ilgili bildiriler sunacaklar. Elbette bu konuşmaları dinlemeye gelen mimarlar, mühendisler ve yatırımcılar bizim fuarımızı da gezecekler ve A’dan Z’ye inşaatla ilgili her türlü teknolojiyi bir arada bulabilecekler.

Bu fuardaki amaç müteahhidin, inşaat şirketlerinin veya bir fabrikanın satın almacısının işini çok kolaylaştırmak. İstanbul’a gitmeden birçok firmanın ürünlerini bu fuarda görebilecekler ve muadilleriyle karşılaştırabilecekler. Bu fuar bütün ülkeye hitap edecek. Ülkenin her yerinden ziyaretçiler ve katılımcılar olacak. Eskişehir İnşaat Fuarı’nın, bu yıl 14- 17 Kasım’da, her yıl gelenekselleşerek yapılacağını ve fayda sağlayacağını hedefliyoruz.

-Şehrimizde üç üniversite var ve bu üniversitelerin farklı farklı bölümleri var. Örneğin inşaat sektörü üzerine bölüm okuyan üniversiteli gençler için de faydalı bir fuar olacak.

Elbette öyle olacak. Mesele edebiyat fakülteleri öğrencileri kitap fuarımıza gelerek yazarlarla, şairlerle ve yayıncılarla tanışabilecek. Diğer yandan güzel sanatlar bölümü öğrencileri bu ay gerçekleştireceğimiz Eskişehir TÜYAP Hobi, Spor Hediyelik Eşya fuarına katılım göstererek farklı dallardan eserleri görebilecek. Mimarlık, inşaat mühendisliği, inşaat teknikerliği gibi bölümlerde okuyan öğrenciler de Kasım 2019’da gerçekleşecek yapı fuarında sektörleriyle ilgili yeniliklere hakim olabilecekler ve derste öğrendiği malzemeleri yakından görebilecek. Bu bağlamda öğrenciler fuarlarımıza katılım sağlayan kişi ve kurumlarla direkt bağlantı kurup mesleki olarak hedeflerini belirleyebilirler.

-Aralık ayında gerçekleşecek kitap fuarı için planlarınız nelerdir?

Eskişehir TÜYAP Kitap Fuarı’nın ilkini geçtiğimiz sene düzenledik, bu yıl da Aralık ayında ikincisini gerçekleştireceğiz.  Fuar yerleşkemiz içerisinde Vehbi Koç Kongre Merkezi de var. Bu merkezin bütün salonları kitap fuarı boyunca hem söyleşiler için hem de imza günleri için etkin olarak kullanılacak. Çok konforlu bir ortamda fuarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Bu fuarda söyleşi ve imza günleri oldukça fazla. 7’den 77’ye derler ya, bu yaş aralığı artık çok daha fazla oldu. Her yaştan okur için stantlarımız ve söyleşilerimiz olacak.

TÜYAP’ın 40 yıllık tecrübesine bu fuar da bir kere daha belirgin olacak.

– İnsanlar TÜYAP fuarlarına nasıl ulaşabilir?

Her fuarımızda  servis sağlıyoruz, elbette Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle. Bunlar gün içinde sıkça şehir merkezinden kalkıyor. Diğer yandan Şehir Hastanesi durağından geçen belediye otobüslerini kullanarak da fuar alanına ulaşabilirsiniz ( 6 – 33 – 43 – 44 – 57 – 65 – 75 – 103 nolu otobüsler).  Yine Şehir Hastanesi hattına gelen tramvay ve minibüsler kullanılabilir.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Stant açan iş insanlarına çok teşekkür ediyorum. Anketlerde memnuniyetlerini dili getirdiler ve tekrar katılım göstereceklerini belirttiler. Bu memnuniyet bizler için çok değerli. TÜYAP Eskişehir ekibine çok teşekkür ediyorum, her fuarda büyük bir özveri göstererek çalışıyorlar. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne, Tepebaşı Belediyesi’ne, Odunpazarı Belediyesi’ne, valiliğimize, Ticaret Odası’na, Sanayi Odası’na,  ilgili fuarlardan desteklerini esirgemeyen odalarımıza ve STK’lara çok teşekkür ediyorum. Haklımıza ilk günden beri gösterdikleri ilgiden ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Elbette sizlere de çok teşekkür ediyorum, öncelikle kültür-sanat alanında yaptığınız kaliteli çalışmalarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

Gösel: AA

Top