Eldem Sanat’ta Film Gösterimi ve Söyleşi

Kalıntıların Estetiği #2 / Aesthetic of the Ruins #2
Tarih: 28 şubat 2020, Cuma
Saat: 17.00 – 21.00
Mekan: Eldem Sanat Alanı | Dalyancı Konağı

Çağrı Alver tarafından programlanan ‘Kalıntıların Estetiği’ serisinin ikinci ayağı iki seanstan oluşuyor. İlk seansında bir kısa film seçkisiyle başlayacak olan etkinlik, ikinci seansta Ross Sutherland’in yönetmenliğini yaptığı 2015 yapımı uzun metraj Stand by For a Tape Back-Up filmi ile devam edecek.

Program:

Kısa Film Seçkisi (17:00)
1.
Man to Man / Zeyno Pekünlü / 2015 / 5′ 30”
Erkek erkeğe, 1950-1980 yılları arasında çekilmiş yüzün üzerinde melodramdan derlenen sahnelerle oluşturulmuş bir buluntu film çalışması. Melodramların büyük çoğunluğunda başroldeki erkeğin hikayesi kadınların yaptıkları ya da kadınların başına gelenler tarafından kurulmaktadır. İyilik de kötülük de erkeğe kadının dolayımından ulaşmaktadır. Peki hikayelerden kadını çıkardığımız zaman elimizde ne kalır? Erkekler melodramlarda tamamen yalnız kaldıkları anlarda nasıl temsil edilmişlerdir? Erkek erkeğe adlı çalışma melodramlarda erkeklerin baş başa kaldıkları zamanlarda yaptıkları eylemlerden en çok tekrar eden sahneleri bir araya getirerek yeni bir kurgu önerir.

2.
Kameradin / Doplgenger Collective / 2018 / 6′ 10”
Yugoslav sinemasının arşiv görüntülerinden oluşan film, oyuncu Milena Dravić’in ‘kafasının’, Dušan Makavejev’in “W.R. Mystery of the Organism” filmindeki sözleriyle açılır. Düzenin diğer tarafında ise ideolojik kökene bakılmaksızın, ataerkilliğin sabitlediği, kadının ve kırık bedeninin parçalanmış deneyimi, yeni ve kesintiye uğramış bir hikayeyi takip edecektir.

3.
Nothing A Little Soap And Water Can’t Fix / Jen Proctor / 2017 / 11′
Hayatta olduğu gibi filmlerde de ‘küvet’ kadınlar için özel bir alan olarak görülür – yalnızca temizlenilecek değil aynı zamanlanda rahatlanacak, düşüncelere dalınabilecek, kederlenilecek en önemlisi de yalnız kalınacak bir sığınak. Hollywood için ise burası aynı zamanda, çıplaklıktan doğan bir saldırıya açık olma haliyle birlikte ve kadınların anlatı içerisinde kaçışı olmayan bir tehlike bölgesine hapsoldukları alandır. Temellük görüntüler kullanılarak yaratılmış bu deneysel buluntu görüntü film, popüler filmlerde bu domestik alan içindeki kadın temsillerini yapıbozumuna uğratır.

4.
Normal Appearances / Penny Lane / 2018 / 5′
#BachelorNation TV programındaki kadınların kendilerinin izlenmesini izleyişi üzerine rahatsız edici bir ‘supercut’. Tekinsiz ve garip bir çeşit ‘hayran videosu’

5.
Fantasy Suit / Kent Lambert / 2009 / 7′ 17”
Ana akım Amerikan heteroseksüel romantizmi üzerine bir meditasyon.

ARA

Uzun Metraj(19:00)
Stand by for a tape back-up / Ross Sutherland / 2015 / 63′
Bellek, ölüm ve tekrar oynatmalar üzerine bir film.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=kqMPepWxyLQ

İstanbul Experimental Ekibiyle Söyleşi

Top