DOKUN BANA

Koronavirüs salgınının ülkemizi esir aldığı, evlerimize kapalı kaldığımız, dışarı çıktığımızda eldivenler ve maskelerle kendimizi korumaya çalıştığımız bu günlerde, bırakın dışarıdaki herhangi bir şeye dokunmayı, evimizde bile steril olduğuna inanmadığımız hiçbir şeye el süremez hale geldik. Ama zamanında insanlarımızın dokunmaya can attığı bir şey olduğunu bakalım hangimiz hatırlayacak? Dokundukça kazandıran yarışma. Evet bir araba. Son bir kez dokun bana!

Milenyumun Türk televizyonlarına sunmaktan çekinmediği, dünyanın en farklı yarışmalarından biri: Dokun Bana

İki binli yılların başında televizyon kutumuzu yedi yirmi dört hapseden bir yarışma programından bahsedeceğim sizlere. Dokun Bana yarışması insanların bir arabaya dokunarak onu kazanma mücadelesini konu alıyor. Dayanıklılık üzerine performans sergilenen yarışmada yarışmacılar ödül olarak sunulan araca dokunarak yarışmaya başlıyor. Araç ile avuç içi temasını kesen yarışmacı eleniyor. Arabaya dokunmaya devam eden son yarışmacı ise dokunduğu arabanın sahibi oluyor. Bu akla zarar yarışma izleyicisini bir şekilde ekran başına kilitlemeyi başarmıştı.

Yarışma formatından ziyade Türk televizyonuna kattığı yüzlerle ön plana çıkmış bir yapım. Yarışmanın hakemliğini üstlenen Doğa Sülen yeni bin yılın değişmez sunucusu olarak sürekli ekranlarda görmeye alıştığımız bir sima haline gelmişti. Sakin tavrı ve despot üslubu ile Doğa Bey yarışmacıları geçtim televizyon karşısındaki seyirciyi bile germeyi ve korkutmayı başarıyordu. Acun Ilıcalı ise sunuculuk kariyerine bu programla başlamış bir diğer ünlümüzdür. Program içerisinde yaptığı bir röportaj ile de bir yarışmacının elenmesine sebep olmuştur. Programın beşinci gününde yarışmaya devam eden Azerbaycanlı bir kadın yarışmacı ile yaptığı röportaj sırasında kamerayı göstererek ailesinin onu izlediğini hatırlatan Acun Ilıcalı kadının elini arabadan kaldırarak kameraya el sallamasına sebebiyet vermiş ve yarışmacı doğal olarak yarışmadan elenmiştir.

Dönemin en ünlü alışveriş merkezlerinden birinde gerçekleşen yarışma, yirmi dört saat kesintisiz olarak  özel bir yayın platformundan canlı olarak izlenebilmekteydi. Bir haftaya yakın devam eden yarışma sırasında yorulan yarışmacıların elenme hikayeleri de bir hayli enteresan. Halüsinasyon görmeye başlayanlar, yorgunluktan bayılanlar ve dalgınlığına yenik düşen nice yarışmacı. En sona kalan arabayı kapar.

Dokun Bana yarışmasının şarkısı da yarışma kadar ilgi görmüş ve yarışmayı hatırlamayan birçok insanın bile hala hafızasında yer etmeyi başarmıştır. Dönem şarkıcılarından Gülhan’ın seslendirdiği şarkının sözleri ise aşağıdaki gibidir.

yağıyor yağmur üstüme

ıslandım yine bu gece

deli divane gözlerime

sen dokunmadın bir kere

sensizlikten yağmurla

dost oldum ben buralarda

kayboldu çığlıklarım damlalarda

yine yoksun yanımda

bedenim çığlıklarda

son bir kez dokun bana

deliyim sokaklarda

yardım et kabuslarda

son bir kez dokun bana

Top