Cadılar Bayramın kutlu olsun Michael!

Debra Hill ve John Carpenter’ın birlikte yazdıkları, John Carpenter’ın tek başına yönettiği Halloween, 1978 senesinde yönetmenini ünlü yapmış kült filmler arasında yer almıştır.

Michael Myers 6 yaşındayken ablasını doğrayarak vahşice öldürdükten sonra akıl hastanesine kapatılır ve 20 sene boyunca tam bir sükûnet içerisinde sessizce bekler. 20 senenin sonunda kız kardeşi Judith Myers’ın peşine düşer ve 31 Ekim günü Cadılar Bayramı esnasında Judith’in peşinde olduğu esnada 4 kişiyi daha öldürür.

Judith Myers’ı öldürme saplantısı olan Michael Myers’ı konu alan 2018 yılına kadar 7 devam filmi ve 2 kere de yeniden çevrim olmak üzere toplam da 9 film daha vardır. 2018 yılında ilk filmden sonra çekilen 9 filmi hiç olmamış gibi varsayan yeni bir Halloween filmi vizyonda.

Yeni filmde 1978 yılında ergen Judith rolünde izlediğimiz Jamie Lee Curtis’i 40 sene sonra yaşlanmış olarak tekrar Judith rolünde görüyoruz. Michael’ın bir şekilde akıl hastanesinden çıkacağını bilen ve o güne hazırlık yapan Judith’in paranoyalarını, kızı ve torunuyla olan sağlıksız ilişkisini seyirciye aktaran yönetmen David Gordon Green’in bu konuda başarılı olduğu aşikar.

Klasik 1978 yapımı filmdeki müziklerin üstüne birkaç yeni tını ekleyen Carpenter, yeterince gergin olan seyirciyi biraz daha germeyi başarmış. Filmde, Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğumuz usta oyuncu Haluk Bilginer’İ de Michael Myers’ın doktoru olarak uzun bir süre izliyoruz.

Genel olarak başarılı görünen filmden yeniden o eski dokuyu, eski tadı almak istiyorsanız saplantılı psikopatımızın filmine bir şans verebilirsiniz. Darısı Pet Sematary’nin başına.

Top