BALIKLIGÖL

Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa‘nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biridir.

            Balıklıgöl, otuz metre genişliğinde ve 150 metre uzunluğundadır. Bu gölün derinliği ise üç ile beş metre arasındadır. Gölüm içeresinde efsanevi sazan türü balıklar bulunmaktadır. Bu balıklara orada yaşayanlar tarafından saygı gösterilir ve o balıklar asla yenmez. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldığında bir mucize gerçekleşir ve etraf güllük gülistanlık olur. Yaşanmış olan mucizenin mevki olarak Balıklıgöl ve çevresi olduğuna inanılır.  Bu nedenle dini bayramlar da ile Mevlit ve Kandil gecelerinde en yüksel ziyaretçi sayısına ulaşır.

            Balıklıgöl Platosunda Hz. İbrahim’in doğduğu mağara bulunmaktadır. Hz. İbrahim üç semavi dinin atası olarak kabul edilir. Bu nedenle Hz. İbrahim’in doğduğu mağarada sürekli ziyaretçi bulunur. Her şehirden, her ülkeden ve her dinden gelen ziyaretçiler yılın her mevsiminde bu mağarayı ziyaret eder. Ayrıca Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın çok yakınında dönemin din âlimi olan Beddiüzaman Said Nursi’nin hayata veda ettikten sonra ilk defnedildiği mezarı da bulunmaktadır.

            Balıklıgöl, Şanlıurfa için turizmin doruk noktasıdır. Ayrıca son olarak eklemek gerekirse başka bir rivayete göre; Hz İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Nemrut’un kızı Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını yadsıyamaz ve o da kendisini ateşe atar. Bunun nedeni Nemrut’un kızının, Hz İbrahim’e olan inancı ve ona olan delice aşkıdır. Böylelikle Zeliha’nın düştüğü yer de bir göle dönüşür  

Top