Ah Zavallı Zengin Çocuk Richie

Henüz para nedir, aslında nasıl harcanır ve en önemlisi nasıl kazanılır bilmezken karşımıza çıktı o çocuk. 90’ların başlarıydı, televizyon yalnızca hafta sonu belli saatlerde izlenebilirdi. Zaten öyle her program da izlenemezdi. Sabah 7 bilemediniz 8’de küçücük bir grup ayak fıtı fıtı koşardı televizyonun olduğu odaya. Pijamalar üstümüzde, yüz göz çapak dolu. Saçlar Medusa mübarek 🙂 Mümkün olduğunca sessiz olmak gerekliydi. Ebeveynler uyanmasındı, uyanırlarsa içtima başlardı çünkü.

Bu ayrıntıları hatırladıysanız eğer 90’lar döneminde bir çocuğun, izlediği çizgi filmlerden ne kadar etkilendiğini de anlayabilirsiniz. Taş Devri, Bugs Bunny, Jetgiller, Ninja Kaplumbağalar, Voltran, He-Man daha sayılabilir belki de. Ve tabii ki sabah kuşağının en sevilen (!) çizgi film karakteri Richie Rich. Çocukluk yıllarımıza dair güzel anılar arasında mıydı tartışılır, fakat bizler onu hiç unutmadık. Gelin yâd edelim koca yürekli Richie’yi.

Richie Rich, bizler için bir çizgi film karakteri olsa da, Amerika için öncelikle bir çizgi roman karakteriydi. Ülkemizde gösterime girmeden yıllar yıllar önce, 1953 yılında Amerika’da doğmuş aslında kahramanımız. Harvey Comics çizerlerinden olan Alfred Harvey ve Warren Kremer, dönemin ünlü çizgi romanlarından biri olan Little Dot’da yayımlamak üzere ortaya çıkarmışlar bu karakteri. “Ah Zavallı Küçük Zengin Çocuk” başlığı ile hayat bulan Richie Rich, sadece bir sayfalık bir karakter olarak tasarlanmışken 1950 – 1982 yılları arasında en çok okunan maceraların sahibi oluvermiş. Fantastik bir servetin sahibi Richie, dünyanın en zengin ama bir o kadar da yalnız çocuğu olarak okurların sempatisini kazanmış. E zengin çocuk çizerlerini de zengin etmiş sağ olsun. Tam 254 sayı boyunca zavallı (!) zengin çocuğun maceralarına ortak olmuş ahali.

Gel zaman git zaman insanlar artık okumayı izlemeye tercih etmeye başlayınca, Richie Rich ve arkadaşları için de yeni bir dönem başlamış. Televizyon dünyasının o şaşaalı döneminde pek tabii Richie çocuk da yerini almış, aldı (Evet, yazının bundan sonrasında Richie için küçük, bizler için büyük bir adıma geçiyoruz). Richie Rich televizyon dünyasına, en sevdiğimiz çizgi filmlerin membaı Hannah Barbera Prodüksiyon ile geçiş yaptı. Çizgi romanda bulunan ana karakterler, çizgi filmde oldukça farklıydı. 1980 yılında Amerika’da gösterime giren çizgi film serisi, ülkemize 10 yıllık bir yayın farkı ile girebilmişti. TRT sunumlarından sıyrılmaya çalışan ve “özel” kanalları teşvik eden bir dönem söz konusuydu Türkiye’de. Aslına bakarsanız ülkemizin milli değerlerinin savunucusu, canımız RTÜK ile aynı dönem yayın hayatına giriş yaptı.

Ve her şey o Cumartesi sabah kuşakları ile başlamıştı. Masum küçük çocukların zihnini bulandıran, anasının babasının emeğini sorgulatan, kardeşlerinin komşularının oyununu bozan, fakirlerin düşmanı, zenginlerin mega ideası Richie! Orta direk ailelerin çocukları olarak, ağzımız açık izlediğimiz maceralardan çok önemli bir ders çıkardık hepimiz; PARA! Başka da bir şey çıkmazdı, çıkamazdı zaten. Öyle bir zenginlikle bize sunuldu ki Richie’nin dünyası, üzerine hayal kurmak bile bizi aşardı. Çizgi karakterin yapımcıları her ne kadar; “Yahu biz çocuklara paradan daha değerli bir değeri öğretiyoruz, arkadaşlık, aile, iyi niyet vs.” minvalinde duyarlarıyla açıklama yapmaya çabalasalar da biz Türk çocukları o işler öyle olmuyor arkadaşım ahkâmı kesebiliyorduk.

Sevgili Richie’nin nasıl bir hayatı olduğunu anımsayalım isterseniz? Mütevazı (!) malikânesinde, annesi Regina, babası Richard, uyuz affedersiniz sevgili köpeği Dollar (ismine kurban olduğum, o zaman doları kaçtan alıyorduk acaba?), süper otomatik robot hizmetçisi Irona, çilekeş kâhya Cadbury, Richie’nin özel Profesörü Mr. Keenbean, o zamanlar çok sinirlendiğimiz ve fakat değerini şimdi anladığımız kuzeni Reggie ve tabii ki bir zenginin hayatında olmazsa olmazları, adeta birer sosyal sorumluluk projesi kıvamında çulsuz (aslında bu arkadaşlar biz çulsuzları gururla temsil ediyorlardı) arkadaşları Gloria, Freckles (Namı Diğer Çilli) ve Pee Wee ile maceradan maceraya koşuyordu.

Peki, neydi bu maceralar? Efendim ne olacak, biricik Richie’mizin malikânesine dadanan alçak hırsızlar, Mr. Keenbean’in muhteşem icatları, Gloria’nın anlamsız istekleri ve daha birçok şeydi. Ama fakirlik asla söz konusu değildi. Fazlasıyla yerden yere vurduğumu ve haksız şekilde Richie’yi eleştirdiğimi düşünüyorsanız, Richie’nin zilyon dolarlık som altın maceralarına göz atabilirsiniz.

Henüz çulsuz aklımız çizgi filmi sindirememişti ki bir haber daha geldi sabah kuşaklarında yerini yeterince edinen ve bununla yetinmeyen Richie’den, nihayet 1994 yılında sinema filmi olarak canlı kanlı karşımıza çıkacaktı. Sinemada izleyemedik elbet ama Parlement Sinema Kulübü sayesinde nasiplendik filminden de. Çizgi film ne kadar sevgi dolu ve eğlenceli ise filmi de bir o kadar dram doluydu. Filmde karakterler yeniden kurgulanmış gibiydi. O tatlı çizgi film karakterini, bir dönem ailelerin kâbus karakteri, meşhur Evde Tek Başına başrol oyuncusu Macaulay Culkin canlandırınca zaten suratlarda bir ekşime olmuştu. Film, dönemine göre oldukça iyi bir hasılat yaptı fakat çocukluğumuzun Richie Rich’i tüm masumiyetini kaybetmişti gişelerde.

90’ların çocukları için unutulmaz bir karakter olan Richie Rich, günümüz çocuklarının belki de bilmeyecekleri bir çizgi film karakteri olarak arşivlerde yerini aldı. Yalnız bir zengin çocuğun anıları mıydı yoksa kapitalizm yankıları mıydı kimse kesin olarak yanıt veremese de bir dönem için Kardashian etkisi yaratmıştı. Henüz psikanalitik olarak incelenmemiş olması ve çocuklar üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri araştırılmayan çizgi film, eminim her Türk çocuğu için bir parça hasetlik bir parça sinir bırakıp gitmiştir.

Kaynak Web Siteleri:

https://harveycomicsdatabase.fandom.com/wiki/Richie_Rich
https://richierichcomicsfanclub.wordpress.com/page/17/
http://www.toonopedia.com/richie.htm

Görsel

Top