7 Dergi 7 Sergi 7 Festival 1 Şelale: Gürleyik

Eskişehir’in Mihallıççık kazasına bağlı, şirin bir yerleşim yeri. 200 hane olmasına rağmen, köylünün Eskişehir merkezine yerleşmesiyle 50 haneye düşmüştür. Şu an nüfusu çok olmasa da turistlerin ilgisine mazhar olan bu köyü tenha bulmanız pek mümkün değil, zira bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor.
1100 yıllarına dayanan tarihinde Bizans ve Selçuklu gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmış bu topraklar. Bu denli eski bir tarihe sahip olasına rağmen henüz hiçbir kazı yapılmamıştır. Durum böyle olunca topraklarında sakladığı zenginliğin değerini ölçmek de pek mümkün olmamıştır. Her ne kadar tarihi gizli kalsa da gün yüzünde es geçilmeyecek bir güzelliğe sahiptir. Turistleri buraya çeken en önemli şey, yemyeşil ormanın içinde gürüldeyen Gürleyik Şelalesi’dir. Gürleyik Çağından doğan Gürleyik Şelalesi çevresinde piknik alan ve kamp alanı bulunmaktadır. Gürleyik Şelalesi yüzme ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için bozkırda alternatif niteliği taşır. Gürleyik Şelalesinin 3 km uzağında çok bilinmeyen doğa harikası bir güzelliğe sahip olan ve Gürleyik Çayı üzerinde bulunan Subaşı Şelalesi bulunmaktadır. Çay yatağında piknik yapılması artık çok mümkün olmasa da yürüyüş yapmak için ideal bir bölge. 6-7 civarı doğal havuza sahip olan bu bölgede yüzmek de oldukça tatmin edici.

Gürleyik Mahallesi ve çevresi, Eskişehir’de benzeri olmayan güzellikte bir iklime sahiptir. Şu an harabe niteliğinde olsalar da konakları ve su kaynaklarıyla Bursa’nın Cumalıkızık kazasını hatırlatmaktadır. Ancak yeterli destek göremeyen bu bölgenin de Cumalıkızık kadar üne kavuşması için, sulama kanallarını boruların içine hapsedilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda , 27 Hairan’da kamulaştırılan Hacıelda (Hacı Halit Ağa) Konağı ve hamamı de yetkililerce uygun bir şekilde restore edilip, tarihi bir miras olarak Eskişehirlilere hizmet verebilir hale getirilebilir.

7 yıl boyunca temmuz ayında düzenlenen Su Festivali de şu anda yetersizlikten dolayı tarihe karışmış durumda. Cambridge Üniversitesi araştırmalarına da konu olan bu saklı cennette var olan doğal ve tarihi mağaralar da keşfedilmeyi bekleyen listeler arasında.

Gürleyik’e ziyarete giderseniz:

– Aracınızla giderseniz aracınızı şelalenin giriş kısmında bırakıp eşyalarınızı 100 metre civarı yürüyerek ve aşağı inerek yanınızda götürebiliyorsunuz. Eskiden şelalenin içine kadar araçla giriş yapılırken şimdi yol kenarında yada 5 TL otopark ücretiyle yol kenarındaki otoparka bırakabiliyorsunuz. Eğer resmi tatil günlerinde giderseniz inanılmaz bir kalabalık oluyor.

-Eskişehir merkezden günün belli saatlerinde mahalleye giden vasıtalar mevcut.

– Çay yatağında mangal ve semavere izin verilmiyor. Ziyarete giderken bunlara hazırlıklı olarak gitmelisiniz.

-Henüz otel gibi bir konaklama imkanı yok. Ancak kamp alanlarını kullanarak kamp yapabilir, belli bir ücret karşılığında çadır kurabilirsiniz.

-Mekanda soyunma kabinleri ve tuvaletler mevcut. Şelaleye giriş yaptığınızda sağ taraf belediyeye sol tarafı ise özel mülk olduğundan bir aile tarafından işletiliyor.

– Alanda yaklaşık 6-7 tane doğal havuz bulunuyor. Bu havuzlar kimi yerde 3 metre derinliğe kadar ulaştığı için kolayca yüzülebilir. Yaz aylarında serinlemek için iyi bir seçenek.

-Gürleyik Köyü sakinlerinin girişimleri ile yemek yenecek mekanlar mevcut. Oldukça uygun fiyata yöresel tatları da denemeniz mümkün.

– Bölge halkı doğanın korunması konusunda oldukça hassas.Onların yaşam alanı olduğu için temiz bırakılması gerektiği konusunda oldukça ısrarlı davranıyorlar anca misafirperver oldukları gerçeğini de değiştirmiyor.

Top